Brezilya’dan ulusal seferberlik çağrısı

-
Brezilya'dan ulusal seferberlik çağrısı


Latin Amerika ve Karayip ülkelerinin Amerika kıtasında hızla yayılan Zika virüsüne karşı Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, savaş ilan etti. Rousseff, ulusal seferberlik çağrısı yaparken, bilim insanları ve aktivistler, ülkedeki kürtaj yasağının kalkmasını istiyor.

Dilma Rousseff, Ekvador’un başkenti Quito’da gerçekleştirilen 4. Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu (CELAC) Zirvesi’nde bölgenin farklı ülkelerinden gelen 22 lidere hitap etti.

zika-sivrisinek-gidahattiEkvador’un resmi haber ajansı Andes’te yer alan habere göre, Brezilya lideri, Zika virüsüne karşı 1 Şubat’ta Uruguay’ın başkenti Montevideo’da bir toplantı düzenleneceğini belirtti. Rousseff, Güney Amerika Ortak Pazarı’na (MERCOSUR) üye ülkelerin sağlık bakanlarının Zika virüsüne karşı Montevideo’daki toplantıda bir araya geleceğini açıkladı. Rousseff ayrıca, toplantının CELAC ve Güney Amerika Devletler Topluluğu (UNASUR) üyelerinden katılmak isteyenlere de açık hale getirilmesi önerisinde bulundu.Venezuela Sağlık Bakanı Luisana Melo da devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkede Zika virüsüne dair 4 bin 700 şüpheli vakanın kayda geçtiğini duyurdu.

Olimpiyatlar ertelenecek mi?

Öte yandan virüs yüzünden Brezilya’nın bu yıl başkent Rio de Janeiro’daki olimpiyatlara güvenli bir şekilde ev sahipliği yapıp yapamayacağı da sorgulanıyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, olimpiyatların korunması için gereken önlemlerin alınacağını ve sporcular ile ziyaretçiler için rehber ilkeler yayınlanacağını bildirdi.

Kürtaj talebi

Ayrıca, Brezilya’da aktivistler ve bilim insanları virüs kapan hamile kadınların kürtaj olmasına izin verilmesini talep ediyor. Brezilya’da ancak sağlık açısından acil olduğu durumlarda, tecavüz vakalarında ve 2012 yılından bu yana da bir başka beyin anomalisi olan anensefali durumunda ancak kürtaja izin veriliyor.

WHO: Çok hızlı yayılıyor

zika-sivrisinek-gidahattiDünya Sağlık Örgütünün, Güney Amerika’da ortaya çıkan ve son günlerde Avrupa’ya da sıçrayan Zika virüsü nedeniyle gerçekleştirdiği toplantıda, Margaret Chan virüs, “çok hızlı yayılıyor” açıklamasında bulunmuştu.

Zika Virüsünün özellikle gebelere bulaştığında doğacak bebeklerde ciddi anomalilere sebep olduğundan endişe ettiklerini belirten Chan, “alarm seviyesinin oldukça yüksek” olduğunu duyurmuştu.

Uzmanlara göre virüsü alan insanların birçoğu rahatsızlanmıyor. Hafif ateş, döküntü, kas ağrısı ve göz kızarması gibi belirtileri olan virüsün bu etkileri 1 haftadan daha fazla etkilemezken yeni doğanlarda beynin yetersiz gelişimine yol açabilen mikrosefaliye (küçük kafa) neden olduğu düşünülüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir