Brexit İngiltere Gıda ve İçecek sektörünü korkutuyor!

-
Brexit İngiltere Gıda ve İçecek sektörünü korkutuyor!

İngiltere Gıda ve İçecek Federasyonu Brexit nedeniyle kaygılı. Federasyon yetkilileri, Avrupa Birliği’nden ayrılmanın sektörde işgücü yetersizliğine yol açabileceği ve sektörün 3’te 1’inin bu durumdan olumsuz etkileneceği endişesini taşıyor.

İngiltere’nin 120 milyar avro değerindeki gıda tedarik zincirinin görüşlerini alan bir ankete FDF-gidaahattigöre, işletmelerin 3’te 1’i, AB’li işçilere ulaşmakta sorun yaşaması halinde faaliyete devam edemeyecek. Anket, İngiltere Gıda ve İçeck Federasyonu (FDF) ve diğer 6 endüstri kuruluşu tarafından müşterek olarak yapıldı.

İngiltere Gıda sektörü Avrupalı göçmenler için önemli bir istihdam alanı. İngiltere’de çalışan 2 milyon AB vatandaşının %20’si, gıda ve içecek zincirindeki işlerde istihdam edilmiş durumda.

Ankete katılan işletmelerin %47’si, işletmelerinde çalışan AB vatandaşlarının gelecek belirsizliği nedeniyle İngiltere’den ayrılmayı düşündüğünü, %31’i ise Brexit referandumundan bu yana AB vatandaşlarının ülkeden ayrıldığını gözlemlediğini aktardı.

Brexit sektörün büyümesini engelleyebilir!

İngiltere Gıda ve İçecek Federasyonu anket sonuçlarını açıklarken “hızla yanaşan bir iş gücü ve kalifiye eleman açığı” uyarısında bulundu. Federayon ayrıca İngiltere’de çalışan Avrupalı işçi sayısındaki büyük bir düşüşün, endüstrinin büyüme, üretme ve gıda sunabilme kabiliyetini sekteye uğratacağı kaygısını dile getirdi.

FDF gıda ve içecek işletmelerinin AB işçilerine olan bağlılığı azaltma beklentisinde olduğunu da aktardı. Buna göre işverenler İngiltereli işçileri mümkün olan her alanda daha kalifiye olacak şekilde eğitiyor ve otomasyonu desteklemek için teknolojiye yatırım yapıyor.

Ankete göre  gıda ve içecek işletmelerinin %17’si AB’li işçileri istihdam edememesi durumunda deniz aşırı ülkelere taşınmayı tercih edebilir. Bu oranın yüksekliği de İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecinde yaşanacak somutların en önemli göstergelerinden biri.

Raporun tamamını görmek için İngiltere Gıda ve İçecek Federasyonu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir