Borsa “Gıda”sını alacak

-
Borsa “Gıda”sını alacak

Borsa İstanbul’da tarım ürünleri de işlem görecek. Yeni vadeli işlem pazarları açacaklarını belirten Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, “Önümüzdeki haftalarda buğday, ardından pamuk ve mısır piyasası devreye alınacak” dedi.

BIST Genel Müdürü Tuncay DinçBorsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) tarafından düzenlenen II. VİOP Risk Yönetimi Konferansı’nda konuşan BIST Genel Müdürü Dinç, riski iyi hesaplayarak, buna göre hareket etmek gerektiğini söyledi.

Kendisinin üniversite öğrencisi olduğu dönemde bankacılık için 40 temel riskten söz edildiğini vurgulayan Dinç, gelinen noktada ise çok sayıda riskten söz edildiğini kaydetti. Türkiye’de banka aktiflerinin 2,5 trilyon liraya yaklaştığını aktaran Dinç, “Dış ticaret hacmimiz 400 milyar dolar, Borsa İstanbul piyasalarında gerçekleşen işlemlerin hacmi de 1,9 trilyon liraya ulaşmış vaziyette. Dolayısıyla riski daha iyi hesaplamak gerekiyor” dedi.

Dunyanin-bugdayi-azaliyorBorsada tarıma dayalı ürünlerin de işlem göreceğini açıklayan Dinç, “Önümüzdeki birkaç hafta içinde buğday piyasasını devreye alacağız. Arkasından pamuk ve mısır gibi ürünler de devreye girecek” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir