Bisküvide Arı Poleni Zamanı

-
Bisküvide Arı Poleni Zamanı

Yapılan araştırmaya göre bisküvilerin arı poleni ile güçlendirilmesi üreticilere tatta değişiklik olmadan protein, lif ve polifenol içeriğini arttırmada yeni bir olanak sunuyor.

Food Science and Technology Dergisinde yayınlanan araştırmada Magdalena Krystyjan liderliğindeki ekip normal bir bisküvi tarifi ile içerisine arı poleni katılmış yeni tarifleri karşılaştırdılar. Arı poleni ile güçlendirilen ürünlerin polende bulunan antioksidanlar sayesinde sağlıklı etkilere sahip olmalarının yanında insan diyetine birçok bioaktif madde girişinin gerçekleştirilebileceğinin altı çizildi.

Arı poleninin ürünlere eklenmesinin ürünün yağ miktarında bir değişikliğe yol açmazken şeker, protein, kül ve polifenol miktarını arttırmakla birlikte son ürünün antioksidan potansiyelini güçlendirdiğini ortaya çıkaran çalışma sadece ağırlıkça %5 oranında polen eklenmesinin bisküvi yüzeyini daha koyu yaptığı fakat hiçbir zararlı etki yaratmadığını ortaya koydu.

Yüzyıllar boyunca geleneksel tariflerde ilaç niyetine kullanılan arı poleninin bu sayede yeniden hayatımıza girebileceği düşünülüyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir