Bira devi onay için satışlara devam ediyor

-
Bira devi onay için satışlara devam ediyor

Belçikalı bira devi Anheuser-Busch InBev (AB InBev) SABMiller’ın Avrupa’da bulunan varlıklarını satarak en yakın rakibini satın alacağı 100 milyar dolarlık anlaşma için Avrupalı düzenleyicilerden onay arayışı içerisine girecek. Satışın AB InBev’e 8 milyar dolar getirmesi bekleniyor.

AB InBev, SABMiller’ın Grolsch, Peroni ve Meantime markalarını 2,9 milyar dolara satın almak üzere Japon Asahi Grup Holding’i hazırlarken, aynı zamanda SABMiller’ın Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya’da bulunan işlerini satışa çıkardı.

AB’den komşularına 1 milyar Avro

Budweiser gibi dünyanın ünlü bira markalarının üreticisi AB InBev’in Rusya ve Ukrayna dışında Doğu Avrupa’da çok fazla işletmesi bulunmuyor. Uzmanlara göre yaptığı bu satış hamlesi firmanın piyasa rekabetçiliğini koruma isteğinden çok, var olan zayıflıklarından kurtulmaya ve regülasyon kaynaklı gecikmeleri önlemeye yöneliktir.

AB-InBev-sab-miller-gidahatti

Avrupa’da bira gerilemede

Zayıf ekonomiler, azalan nüfus ve daha sıkı regülasyonlar nedeniyle Avrupa’da bira tüketimi düşüş eğilimi izlemektedir. Bu durum bölgeyi, büyümekte olan Afrika ve Latin Amerika piyasalarına kıyasla çok daha az cazip hale getirmektedir.

Çevrecilerden geçici zafer

AB InBev yetkililerine göre Doğu Avrupa’da yapılacak satışlar toplamda 7,75 milyar getirecek ve alıcı da büyük ihtimalle Carlsberg olacaktır.

Avrupa Birliğinin tekelcilik karşıtı kolu olan Avrupa Komisyonu’nu konu hakkında bilgilendiren AB InBev’in SAB’ı satın alabilmesini sağlayacak kararı 24 Mayıs’ta alması bekleniyor. Eğer Komisyon satış hakkında detaylı bir araştırma yapmaya kalkarsa kararın 90 güne uzayabileceği de olasılıkların arasında yer alıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir