Bir ülke ile daha serbest ticaret anlaşması imzalandı

-
Bir ülke ile daha serbest ticaret anlaşması imzalandı

Türkiye ile Singapur arasındaki karşılıklı ilişkilerin güçlendirilmesi kapsamında, Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Singapur Maliye Bakanı Heng Swee Keat tarafından imzalanan ticaret anlaşmasının yapıldığı törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong da hazır bulundu.

Türkiye ile Singapur arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması (STA), mal ticaretinin yanı sıra hizmetler sektörü ve yatırımlar alanında her iki ülkenin müteşebbislerine çeşitli avantajlar sağlayacak.

Ekonomi Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Antalya’da G20 Liderler Zirvesi’nde hafta sonu imzalanan söz konusu STA’nın etkisiyle Singapur ile yaklaşık 610 milyon dolar olan dış ticaret hacminin daha ileri seviyelere taşınması bekleniyor. Anlaşmanın, mal ticaretinin yanı sıra hizmetler sektörü ve yatırımlar alanında her iki ülkenin müteşebbislerine çeşitli avantajlar sağlaması hedefleniyor.

Dünyada 400 milyar dolar seviyesindeki yurtdışı yatırım stoku ile ilk 20 yatırımcı ülke arasında yer alan Singapur’un, eylül ayı itibarıyla 384 milyon dolar seviyesinde bulunan Türkiye’deki yatırımlarının da söz konusu anlaşmayla ivme kazanacağı öngörülüyor.

Anlaşma bugüne kadar müzakere edilen en kapsamlı ve en derin anlaşma niteliğini taşıması itibarıyla, AB ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve Türkiye’nin AB-ABD arasında görüşülen Trans Atlantik Yatırım Ortaklığı’na taraf olma hedefine önemli bir altyapı oluşturuyor. Müzakereler sonucunda ortaya çıkan liberalizasyon ve reform niteliğindeki politika değişiklikleri gerektiğinde Türkiye’nin bu tür adımları atabilme yönündeki kararlılığını gösteriyor.

Türkiye’nin ticareti, Gümrük Birliğine ek olarak, 18 ülkeyle serbest ticaret anlaşması kapsamında yürütülüyor. Bu rakam, Singapur ve diğer ülkelerle imzalanan anlaşmaların yürürlüğü girmesiyle 23’e çıkacak.

Singapur hükümet fonu TEMASEK’in şirketlerinden PSA’nın Mersin Limanı’nda Akfen’le, Government of Singapore Investment Corporation’ın (GIC) ise Rönesans Gayrimenkul Yatırım’da ortaklığı bulunuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir