Bir kandil geleneği: Kandil simidi

-
Bir kandil geleneği: Kandil simidi

Hepimizin severek yediği kandil simitleri eski ramazanların nostaljisini bizlere yaşatan güzel bir geleneğimizdir. Ülkenin farklı şehirlerinde farklı şekillerde üretilen kandil simitleri genel olarak susamsız ve ağızda hızlıca dağılan bir simit türüdür. Çayla birlikte soğuk kış akşamlarında ailecek ve misafirliklerde bolca tüketilen kandil simidi günümüzde kandilin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Kandil simidinin tarihçesi

Kandil geleneği bizlere Osmanlı döneminden kalma bir mirastır. Bu gecelere özel yapılan kandil simidi de 14. yüzyıl Osmanlı saray gelenekleri içerisinde yer alan simitten yararlanılarak değişik tat ve görünümde kendine özgü olarak geliştirilmiştir. Simit, Türk yemek kültürünün önemli bir parçası olmasının yanı sıra, toplumsal ilişkilerimizi meydana getiren ortak duygularımızın ve paylaşımlarımızın beslendiği bir olgudur.

Bu yüzyılda sultan sofralarında ve saray mutfağında yerini alan simit, aslında bir bakıma saraylıdır. Yeniçerilerin bir kolu olan “Sekban Sınıfı”na ait fırınlarda çalışmak üzere işe başlayanlara simitçi denmekte, saray fırınında “Simitçi Ustası” adı ile çalıştırılan ustalar bulunmakta idi. Görüldüğü üzere sarayda simit beğenilmiş ve bolca tüketilmiştir.

Saray kültüründen esinlenerek bizlere kadar ulaşan bu lezzet zaman içerisinde geleneklerimizle olgunlaşmıştır. Kandil gecelerinin gündüzünde civarın tanınmış ve köklü ailelerinin, büyük anneleri simitleri kendi elleri ile pişirip, torununa, çocuğuna ve bilhassa kokusunun ulaştığı ya da ulaşamadığı komşusuna ikram ederken büyük bir manevi haz almakta idi. Günümüzde ise bu gelenek hala devam etmekte, kandil gecelerinde, kandil ziyareti için gidilen evlere, aile büyüklerine hediye olarak götürülmektedir.

Kandil simidi nasıl yapılır

Peki kandil simidini kendimiz yapmak istersek ne yapmalıyız? İşte sizlere kolay bir tarif.

Malzemeler:

3 su b. un

125 gr. tereyağı

Yarım çay b. sıvıyağ

2 yumurta

2 çorba k. yoğurt

2 çorba k. sirke

1 tatlı k. mahlep

1 tatlı k. kabartma tozu

Tuz

Üstü için:

Yumurta sarısı

Çörekotu

Susam

Yapılışı:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz, kabartma tozu ve mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Sıvıyağı ve yoğurdu döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. 1 yumurta sarısını üzeri için ayırıyoruz. Ortadaki malzemeleri yoğurduktan sonra kenardan un alarak hamuru yoğuruyoruz.

Hamuru cevizden biraz daha büyük bezelere ayırıyoruz. Her birini tezgâh üzerinde ileri geri yapıp uzatarak fitil haline getiriyoruz. Fitil hamurların iki ucunu birleştirip halka şekline getiriyoruz ve yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Susam ve çörekotu serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın