Beyin ve beden sağlığı için ceviz tüketin!

-
Beyin ve beden sağlığı için ceviz tüketin!

Cevizin faydaları saymakla bitmiyor. Ceviz içeriğindeki vitaminler sayesinde sadece beyin değil aynı zamanda beden sağlığı içinde olmazsa olmaz besinlerden biri. Dr. Ömer Coşkun, “Oldukça faydaları bulunan cevizin yağı da insan sağlığı adına büyük önem taşıyor. Gelişme çağındaki çocuklar ve yetişkin her bireyin beyin sağlığını, hafızasını güçlü tutması için ceviz yağı tüketmesi gerekiyor” dedi.

Dr. Ömer Coşkun, son zamanlar da cevizin kendisi ve kabuğuyla alakalı haberlerin gündemde sıkça yer tutması nedeniyle yaptığı açıklamada, cevizin oldukça faydalı bir besin olduğuna dikkat çekerek, ceviz yağının insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığına işaret etti. Gelişme çağındaki çocuklar ve yetişkin her bireyin beyin sağlığını, hafızasını güçlü tutması için ceviz yağı tüketmesi gerektiğine işaret eden Coşkun, yapı olarak beyni andıran cevizin, beyin sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

ceviz-2-gidahatti

Damar sertliğini engelliyor; Dolaşımı hızlandırıyor

Coşkun, “Soğuk pres yöntemiyle elde edilen ceviz yağı, sahip olduğu Omega 9 doymamış yağ asitleri sayesinde damar sertliğini engeller ve dolaşımı hızlandırır. Her gün 2-3 adet ceviz tüketmek veya birkaç damla ceviz yağı tüketmek bile gözle görülür faydalar sağlayacaktır” diye konuştu. B1, B2, B3 vitaminleri sayesinde ceviz ve yağını tüketiminde cildin pürüzsüz ve dinç kalacağını söyleyen Coşkun, “Beyin açısından faydalı ceviz yağı bedenen de sizi yenileyecektir ve yaşlanmaya bağlı belirtileri aza indirecektir” dedi.

ceviz-3-gidahatti

Ceviz günlük diyetin önemli bir parçası

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez ve Yrd. Doç. Dr. Muharrem Ergun’un hazırladığı raporda, cevizin insan sağlığına faydaları hakkında bilgi verildi.

Yrd. Doç. Dr. Sütyemez, cevizin mükemmel besleyici değeri ve insan vücuduna faydaları ile diğer meyvelerden ayrı düşünülmesi gereken özel bir meyve olduğunu belirterek, “Ülkemiz için hem ekonomik hem de kültürel yönden önemli bir ürün olan ceviz, Akdeniz diyetinin vazgeçilmez parçasını oluşturuyor. Diğer sert kabuklu meyveler gibi ceviz, uzun süre depolanabilme özelliği sayesinde insanlığın var oluşundan bu yana günlük diyetin önemli bir parçası olmuştur” dedi.

ceviz-4-gidahatti

Kas tedavisinde ve sindirim sistemini yatıştırmada etkili

Sütyemez, ceviz bitkisinin hem meyvesi hem de yapraklarının yıllardır ilaç olarak kabul gördüğüne dikkat çekti ve ekledi: “Avrupa’da uzun yıllar ceviz yaprakları içeren bir ilaç şekli kas tedavisinde ve sindirim sistemini yatıştırmada kullanılmıştır. 16 ve 17. yüzyıllarda bazı bitkiler benzedikleri vücut azalarının rahatsızlıklarının tedavisinde değerlendirilmiş, bu bitkilerden biri olan ceviz, baş rahatsızlıklarının tedavisinde, zihni geliştirmede, duygu, his ve heyecanı kontrol altına almada bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır.

Günde 3-5 adet ceviz tüketin!

Son yıllardaki klinik ve bilimsel çalışmalar, cevizin sağlığa etkisinin söylenti olmaktan daha ötede olduğunu kanıtlamış, kanıtlamaya devam ediyor. Cevizin insan sağlığına faydalarının bilinenden daha fazla olabileceği de ifade ediliyor. Bu yüzden, ceviz, daha sağlıklı bir yaşam tarzı için her yaştan insanın mutlaka günlük diyetine eklenmesi gereken gıdalardan belki de en önde geleni. Günde 3-5 tane ceviz tüketimi, bir insanın sağlığına katkıda bulunmasının en kolay yolu.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir