Beyin dalgalarıyla kontrol edilebilen tekerlekli sandalye geliştirildi

-
Beyin dalgalarıyla kontrol edilebilen tekerlekli sandalye geliştirildi

Yaşar Üniversitesi öğrencileri tarafından felçli hastalar için beyin dalgalarıyla kontrol edilebilen tekerlekli sandalye projesi geliştirildi. TÜBİTAK tarafından incelenen “Tekerlekli sandalyenin beyin dalgalarıyla kontrolü ve GPS ile yer bildirimi” adlı proje, desteklenmeye değer görüldü.

felcli-hastalara-tekerlekli-sandalye-gidahattiYaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencileri Ali Selek ve İlker Işık, elini ve ayağını kullanamayan felçli hastalar için beyin dalgalarını algılayan sensörlü kontrol sistemiyle çalışan tekerlekli sandalye projesi geliştirdi. Yurtdışında çalışmaları sürdürülen benzer projeleri inceleyen Selek ve Işık, çok daha uygun maliyetle ve geliştirilmiş yerli tasarım projesi geliştirip destek için TÜBİTAK’a başvurdu. TÜBİTAK tarafından incelenen “Tekerlekli sandalyenin beyin dalgalarıyla kontrolü ve GPS ile yer bildirimi” isimli proje, desteklenmeye değer görüldü.

Türkiye’deki 1 milyonu aşkın felçli hasta var

Projeleri tamamlandığında, Türkiye’deki 1 milyonu aşkın felçli hastanın, büyük maddi yükümlülükler gerekmeden kendi başına dolaşabilme şansının ortaya çıkmasını istediklerini belirten Selek, “Yapacağımız cihaz, genel olarak EEG elektrotları, haberleşme modülü, mikro denetleyici olarak üç temel bileşenden oluşacak. Elektrotlar sayesinde beyinden alınan verinin, mikro denetleyici tarafından işlenmesi ve daha sonra haberleşme modülü yardımıyla bir başka fiziksel alan ile veri alışverişi yapılması şeklinde özetlenebilir. GPS sayesinde de tekerlekli sandalyenin konum belirlenmesi, yön bulmak gibi işlevleri yürütmesini sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

TÜBİTAK MAM’dan dioksin analiz çalıştayı

“İstediğimiz başka insanlara bağımlılığı azaltmak”

felcli-hastalara-tekerlekli-sandalye-3-gidahattiÜlkemizde ve dünyada, tekerlekli sandalyeye mahkum kalmış birçok insan başka insanların yardımına ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Selek, “İsteğimiz temel şey, başka insanlara bağımlılığı azaltmak. Bu uygulama ve donanım sayesinde, insanların birey olarak yaşamalarına destek vermek istedik. Felçli hastalar, başkalarına ihtiyaç duymadan günlük yaşantısını gerçekleştirebilecek, tüm yönlere kendi isteği doğrultusunda hakim olabilecek. Hareket edemeyen, tekerlekli sandalyeyi yönetme kolu ile dahi kontrol edemeyen hastaların da tekerlekli sandalyeye oturduğu zaman düşünce gücüyle sandalyenin kontrolünü sağlamasına olanak sağlamak amaçlarımızdan biri” dedi.

Teknoloji Ödülleri’ne rekor başvuru

Proje danışmanları Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Mustafa Seçmen ve Yrd. Doç. Dr. Nalan Özkurt ise öğrencilerinin, henüz 3. sınıfta böyle bir proje üretmelerinin oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Daha önce de cep telefonu ve tabletler yardımıyla kontrol edilebilen akıllı priz tasarlayan öğrencilerin, beyin dalgalarıyla kontrol edilebilen ve GPS ile yer bildirimi yapacak tekerlekli sandalye ile Türkiye’deki 1 milyonun üzerindeki felçli hastaya umut olacağı belirtildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın