Beyaz etin dengeli beslenmeye 12 faydası!

-
Beyaz etin dengeli beslenmeye 12 faydası!

Birçok bilimsel araştırmaya göre dengeli beslenme için olmazsa olmaz beyaz et, en sağlıklı hayvansal protein kaynaklarından biri.

Kaliteli protein, düşük yağ ve vitamin-mineral zengini beyaz et (tavuk ve hindi eti), insan sağlığına yararlı olduğu kadar doğru beslenmedeki önemiyle de dikkat çekiyor. Bu durum, Türkiye’nin genç nüfus yapısı da düşünüldüğünde daha önemli bir hale geliyor

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR), çeşitli kaynaklardan topladığı bilgiler ışığında; dengeli beslenme için en avantajlı ve yararlı gıdaların başında gelen tavuk ve hindi etini tüketmek için 12 nedeni sıraladı: tavuk-eti-gidahatti

Beyaz et doğal ve tamamlayıcı protein kaynağı

Hayvansal proteinler “tamamlayıcı” proteinleri olarak bilinir. Tavuk ve hindi etinde bulunan protein sağlığımız için gerekli tüm amino asitleri içerdiğinden “tamamlayıcı” nitelik taşır.

Beslenmenin tanımı; ihtiyaç duyulan besinlerin yeterli, dengeli, sürekli, sağlıklı olarak uygun bir formda alınması. Bu nedenle günlük enerji, protein (amino asitleri dengeli), yağ (omega3-6 serisi dengeli), vitamin ve mineralleri kapsayacak bir diyette tavuk ve hindi eti mutlaka yer almalı.

Zengin demir içeriği

Tavuk ve hindi eti anemiyi önleyen “hem” formunda demir içerir. Vücut, bu demir formunu sebzeler gibi bitkisel gıdalarda bulunan “hem formunda olmayan demirden” daha iyi değerlendirir.

Biyolojik olarak kullanılabilir besinler

Demir ve çinko başta olmak üzere tavuk ve hindi etinde bulunan organik ve inorganik besin maddeleri daha iyi emilir ve değerlendirilir.

Kas gücü ve gelişimi

Yüksek kaliteli beyaz et proteininin, yaşlandıkça meydana gelen kas kaybını, diğer protein kaynaklarına göre daha etkin bir şekilde önlediği biliniyor.

Kemik dayanıklılığı

Beyaz et içermeyen bir diyet, kemik sağlığının korunmasında son derece önemli olan kalsiyum, D vitamini, B-12 vitamini, protein ve omega yağasitleri bakımından yetersiz ve eksik kalır.

Beyaz et kalp sağlığını destekliyor

Son dönemde elde edilen sağlam kanıtlar, beyaz et proteininin sağlıklı kardiyovasküler fonksiyonların korunmasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Kan şekeri kontrolü

Göğüs eti içeren yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı bir diyet kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Dengeli beslenme için çinko unutulmamalı

Beyaz et değerli bir çinko kaynağı. Çinko, optimal bağışıklık fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.yilbasi-hindisi-www.gidahatti.com

Selenyum açısından zengin

Piliç ve hindi etinde, metabolik performansı etkileyen ve gerekli bir mineral olan selenyum bolca bulunur. Selenyum, hücre hasarlarını engelleyen, tiroid fonksiyonlarını düzenleyen ve kanser oluşumunu engellemeye yardımcı olan bir antioksidan.

Fazla kilolar ile mücadele

Zayıflama diyetlerinde, yüksek proteine sahip tavuk ve hindi eti uzun dönemde daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur.

Lezzetli yemekler

Tavuk ve hindi eti, zevkler farklı olsa bile birçok farklı şekilde bir birinden lezzetli yemekler ile sofralara zenginlik katar.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir