Bel çevresi kalın erkeklere kötü haber!

-
 Bel çevresi kalın erkeklere kötü haber!

Oxford Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, erkeklerde bel çevresi kalınlığı ve prostat kanseri arasındaki ilişkiyi ortaya koydu. Buna göre, beldeki her 10 santimetrelik kalınlaşma kansere yakalanma oranını yüzde 13 artırıyor. Özellikle, bel kısmı 94 santimetreden daha geniş olan erkeklerin, kansere yakalanma riski daha yüksek.

Avrupa’da 140 bin erkek üzerinde yapılan araştırmada bel çevresindeki kalınlığın prostat kanseri riskini önemli ölçüde etkilediği görüldü. Oxford Üniversitesi’nin yaptığı çalışma, beldeki her 10 santimetrelik kalınlaşma kansere yakalanma oranını yüzde 13 artırıyor. Buna göre bel kısmı 94 santimetreden geniş olan erkeklerin kansere yakalanma riski yüksek.

Nakit para değil, bakteri taşıyoruz!

ergen-genc-obez-kilo-gidahatti

Beden ölçüleri ve prostat kanseri arasındaki bağ

BBC’nin bildirdiğine göre, İsveç’te Avrupa Obezite Zirvesi’nde sunulan rapor 50 yaşlarında erkeklerin beden ölçüleri ve prostat kanseri arasındaki bağı 14 yıl boyunca inceledi.

Bu süre içinde 7 bin prostat kanseri vakasından 934’ü ölümcül çıktı.

Araştırmacılar daha büyük vücut kütle endeksine ve bel ölçüsüne sahip erkeklerin prostat kanserinin daha ağır ve saldırgan türüne yakalanma riski taşıdığını ortaya koydu.

Bülent Ecevit Üniversitesi ile Oxford arasında sağlık anlaşması

obezite-2-gidahatti

Araştırmaya göre, bel kalınlığı 94 santimetre olan bir erkeğin prostat kanserine yakalanma olasılığı bel ölçüsü 84 santimetre olan başka bir erkekten yüzde 13 daha fazla.

Bilim insanları ayrıca, yüksek vücut kütle endeksi ve geniş bel çevresi olan insanların prostat kanserinden ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu da saptadı. Uzmanlar bunun sebebinin yağ hücrelerinde kansere neden olan hormonların olduğunu düşünüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın