Bebeklik egzaması nedir? Nasıl oluşur? Belirtileri neler?

-
Bebeklik egzaması nedir? Nasıl oluşur? Belirtileri neler?

Evinize neşe, canlılık, hareket ve mutluluğu da birlikte getiren bebeğiniz ile artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Bebeğinizin bir gülümsemesi ile bütün uykusuz geceleri, yorgunlukları unutur, mümkün olsa kuşun kanadındaki rüzgârdan bile onu korumak istersiniz. Ancak, gözünüzden bile sakındığınız bebeğinizin zaman içinde yanakları kızarmaya başlıyor, hatta pul pul kabuklanmaya, kaşınmaya başlıyor, minicik elleri rastgele gövdesini kaşıyor, yırtıp kanatıyor ve yüzünü yastığa sürtmeye çalışıyorsa dikkat!  Hiç istemediğiniz bir misafir kapıyı çaldı! Hemen doktoruna koşuyorsunuz; doktorunuz ise size bunların alerji olduğunu söylüyor. Durun! Bu kadar korkmayın; çaresi var! Bebeğin cildindeki değişimlerin dikkatle izlenmesi gerektiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Cengizlier; ailesinde astım, saman nezlesi gibi alerjik hastalık öyküsü olan bebeklerin egzama olma ihtimalinin arttığı konusunda uyarıyor!

Bebeklik döneminde sık karşılaşılan alerjik deri döküntülerinden “egzama”, tıbbi adıyla da “atopik dermatit” noktasında uyaran Prof. Dr. Reha Cengizlier,şu bilgileri verdi:

bebeklerde-egzama-3-gidahatti

“Egzama, bazen şiddetle başlar, bazen yavaş başlayan kaşıntılı kızarıklıklar giderek artar. Çoğu zaman da önemsenmez, nasıl olsa geçer diye beklenir. Veya bir akrabanın tavsiyesi ile alınan krem sürülerek geçici iyileşme beklentileri yaşanır. Bebek soyulduğunda her defasında elleriyle karnını kaşımaya çalışıyorsa, bu egzamanın ilk belirtisi olabilir. Ardından kırmızı, kaşıntılı, ilerledikçe üzeri pul pul kabuk gibi sertleşmeye, bazen deri çatlayıp, sürtünmenin de etkisiyle sızıntı kanamalara bile neden olabilir. Tipik dağılımı; bebeklerde yanaklar, boyun, kulak arkası, eller, bilekler olabilir. Bazen de “para para” gibi diye nitelendirilen farklı yerlerde yuvarlak, keskin kenarlı döküntüler şeklinde görülebilir. Bebek büyüdükçe diz arkası, kolun dirsek ön taraf katlantı yeri gibi bölgelerde yoğunlaşabilir. Ailede astım, saman nezlesi gibi bir alerjik hastalık öyküsü varsa, bebekte alerjik egzama olma ihtimali artar.


Doğumun gerçekleştiği mevsim alerji riskini etkiliyor

bebeklerde-egzama-2-gidahatti

Cilt lezyonlarının nedeni besin alerjisi

Bebeklikte en önemli olan; bu cilt lezyonlarının besin alerjisi nedenli olmasıdır. Sade anne sütü alan bebeklerde bile annenin yediği besinlerin, anne sütü aracılığı ile bebeğe geçip, alerji yapma riski vardır. Öncelikle tanının doğru konması, nedenlerin araştırılması gerekir. Hemen bir Çocuk alerji uzmanına başvurmak ilk adım olmalıdır. Araştırılmadan, sadece tahmine dayanarak bebeğe bazı gıdaların yasaklanması, bebeğin normal büyüme ve gelişmesini engelleyebileceğinden çok tehlikeli bir yaklaşımdır.


Türkiye’nin bahar alerjisi: Çim poleni

Altta yatan neden ne olursa olsun; anne sütü asla kesilmemelidir. Tam tersine daha uzun süre verilmelidir. Araştırma sonucu gerekirse anneye yapılacak basit tedavilerle bebek de rahatlayacaktır.

bebeklerde-egzama-4-gidahatti

Bazen çok şiddetli olmayan deri döküntüleri ihmal edilir. Oysa bunlar, ilerde ortaya çıkacak bir “astım” veya “allerjik bronşit”in ön habercileri olabilir. İhmal edilmeden araştırmalı, uygun tedavi verilmelidir. Tedavide genelleme yapılmaz. Her bebeğin tedavisi farklıdır. Önemli olan erken teşhis, doğru yaklaşımdır.

Hastalık yok, hasta vardır. Her bebek ayrıdır. Öyküsü, muayenesi, tetkikleri farklıdır. Aynı kefeye koyarak tedavi edilmemelidir. Zaman zaman, süt alerjisi deniyor, bir kan tetkiki ile her şey yasak, başlasın bir sürü ilaç…. Bu doğru değil. Bazen sınırın üstündeki değerlerde bile yasak uygulanmayabilir. Ya da kısmi yasaklar yapılabilir. “Yasak” demek çok kolay. Bebeği için fedakarlık yapmaya hazır anneler de bu yasakları uyguluyor. Peki anne ve bebeğin beslenmesi ne olacak? Kaş yaparken göz çıkarmamak da gerekli.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir