Bebek mikrobiyomunu düzeltmek

-
Bebek mikrobiyomunu düzeltmek

15 yıl önce DHA omega-3’ün bebek formüllerinin değişmez bir parçası olmasına yardımcı olan biyokimyacı Dr. David Kyle, ‘bebek mikrobiyomu’ keşiflerinin bebek ve embriyo beslenmesiyle ilgili fikirlerimizi kökten değiştireceğini söyledi.

Dr. David Kyle, sağlık ve beslenme alanında faaliyet gösteren küresel bir firma olan DSM’nin 2011 yılında 830 milyon avroya satın aldığı alg-kaynaklı DHA (dokosaheksaenoik asit) tedarikçisi Martek Biosciences Corporation’un kurucularındandı. DHA insan vücudunda yapısal bileşen olarak işlev gören bir omega-3 yağ asididir.

Dr. David Kyle’a göre kronik hastalık ve alerjilerdeki artış modern yaşamın bebek mikrobiyomuna verdiği zarardan kaynaklanmaktadır ve bebek mikrobiyomunun eski haline getirilmesiyle sindirim bozuklukları, astım, obezite ve gıda intoleransı gibi hastalıkların görülme sıklığı azalacaktır.

Mikrobiyom; vücut veya vücudun bir bölümü gibi belirli bir ortamda bulunan mikroorganizmaları veya mikroorganizmaların genetik materyallerini tanımlayan bir ifadedir. Bebek mikrobiyomunda en yaygın bulunan tür bifididobacterium longum sub-species infantus’tur.

En son bulgularını 2-4 Şubat 2016 tarihlerinde Amsterdam’da düzenlenecek küresel bir konferans olan Probiota’da sunacak olan Dr. Kyle, bulgularının bebek beslenmesinde son yıllarda görülen en büyük gelişme olduğunu ve antibiyotik kullanımı, formülle beslenen bebek sayısındaki artış ve sezaryen doğumların bebek mikrobiyomunu değiştirdiğini söyledi. Dr. Kyle sezaryen doğum, formülle besleme ve antibiyotiklerin bazı durumlarda gerekli olduğunu kabul etmekle birlikte bu uygulamaların tıbbi gereksinimin dışında kullanımının fazlasıyla yayıldığını ifade etti.

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki (UC Davis) bilim insanlarıyla çalışan Dr. Kyle bu alanda ileri çalışmalar yapmak ve bebek mikrobiyomunu eski haline getirmek için Evolve Biosystems firmasını kurdu. Dr. David Kyle 2000’li yılların başında DHA’nın bebeklerin beyin ve göz gelişimine sağlayabileceği faydalar konusunda yöneticileri ve bebek formülü üreticilerini ikna etmek için mücadele etmişti. Sonuçta bilimsel verilerin fazlasıyla ikna edici olması nedeniyle DHA bebek formüllerinin önemli bir parçası haline geldi. Dr. David Kyle’ın şimdiki mücadelesi ise bebeklerin hassas bağırsak ekosistemiyle ilgilidir.

Mikrobiyomu değiştirmek

bebek-beslenmesi-www.gidahatti.comBebek formülüyle birlikte belirli türlerin bebeğe tekrar verilmesi gibi hızlı uygulamalar tek çözüm değildir. Dr. David Kyle probiyotiklerle ilgili çok az veri bulunduğunu, mevcut verilerin mekanistik yaklaşıma göre geçerli olmadığını ve bu yöntemin bebek mikrobiyomunu değiştirmek için verimli olduğu kabul edilse dahi formüllere genelde uygun olmayan türlerin eklendiğini ifade etti.

Dr. David Kyle’ın firması bebek mikrobiyomunu düzeltmek için UC Davis’ten önemli araştırmacılarla birlikte anne sütünde bulunan doğal kompleks karbonhidrat maddelerle çalışmaktadır. Anne sütündeki oligosakkaritlerin mikrobiyomu oluşturan türlerin gelişimini özellikle teşvik ettiğini söyleyen Dr. Kyle denemelerin tamamlanması ve uzman görüşlerinin alınmasından sonra birkaç yıl içerisinde piyasaya bir ürün sürmeyi beklediğini sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir