Batı’dan konserve et ürünleri ithalatını da yasaklamaya hazırlanıyor

-
Batı’dan konserve et ürünleri ithalatını da yasaklamaya hazırlanıyor

Ağustos 2014’te AB, ABD, Kanada ve daha birçok ülkeden gelen taze ve dondurulmuş et ürünlerinin ülkeye girişini engelleyen Rusya, ithalat yasaklarına konserve et ürünlerini de ekleyecek.

Rusya’nın Tarım ve Gıda Politikaları üzerine Federasyon Konsey Komitesi Başkanı Sergei Lisowski tarafından hazırlanan tasarıda, konserve etlerin ilk yasaklarda bulunmamasının sebebinin basit bir yazım hatası olduğu ve bu ürünlerin de ilk yasaklanan ürünlerin arasında bulunmasının planlanmış olduğu belirtiliyor.

Bu tür konserve et ürünlerinin yüksek katma değere sahip olduğunun altını çizen Lisowski, son iki yıldır Ekonomi Bakanlığı’na taleplerde bulunduklarını ancak bu ürün kategorisinin halen daha yasaklı ürünler listesine alınmadığını belirtti. Lisowski, Federasyon Konseyi’ne yaptığı çağrıda taze ve donmuş et ürünleri yasaklanırken yüksek katma değerli konserve etlerin yasaklanmamış olmasının anlamsız olduğunu da sözlerine ekledi.

Konseyde ise konuya ilişkin farklı görüşler mevcut. Söz konusu yasağın çok sayıda Rus tüketiciyi etkileyeceğini belirten muhalif kesim, Lisowski’nin tutumunun daha az rekabet isteyen tarım sektörü için bariz bir lobi faaliyeti olduğu görüşünde.

Rusya’da toplam değeri 31 milyon dolar olan ithal konserve et sektörü, geçtiğimiz yıl içerisinde %9,7 oranında artış göstermişti. En büyük ithalatlar ise 12 milyon dolar ile Belarus, 2,36 milyon dolar ile Polonya, 2,31 milyon dolar ile Çek Cumhuriyeti ve 1,69 milyon dolar ile İtalya’dan gerçekleşti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir