“Batı, Rusya’ya yaptırımları uzatacak” iddiası…

-
“Batı, Rusya’ya yaptırımları uzatacak” iddiası…

Ukrayna politikası nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulayan Batılı ülke liderlerinin, yılbaşında sona erecek yaptırımları altı ay daha uzatma kararı aldığı iddia edildi.

G20 ZİRVESİReuters’in haberine göre, üst düzey bir Avrupalı yetkili, 15-16 Kasım’da Antalya’da gerçekleştirilen G20 Zirvesi’nde bir araya gelen Batılı liderlerin, Ukrayna konusundaki tutumundan dolayı Rusya’ya yönelik yaptırımları altı ay daha uzatarak, Temmuz 2016’ya kadar devamı konusunda anlaştığını söyledi.

Haberde, kararın, 13 Kasım’da Paris’te meydana gelen ve 130 kişinin öldüğü saldırılar sonrası IŞİD ile mücadelede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile daha yakın işbirliği yapılması çağrılarına rağmen alındığına dikkat çekildi.

ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Paris’teki terör saldırıları nedeniyle zirveye katılmayan Cumhurbaşkanı François Hollande’nin yerine Fransa’yı temsilen G20 Zirvesi’ne katılan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un bir araya gelerek, Ukrayna’da yaklaşan seçimler öncesinde Rusya üzerindeki baskıyı devam ettirmenin önemli olduğu görüşünde birleştiği belirtildi.

Reuters’a konuşan diplomat, “Ukrayna’daki seçimler çok önemli. Yalnızca yaptırım kartını oynamamız durumunda istediğimizi elde etme şansımız olur. Mali yaptırımlar devam etmeli” değerlendirmesini yaptı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir