Başbakandan asgari ücret için “yükü paylaşma” sözü

-
Başbakandan asgari ücret için

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2015 Genel Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanların katılımıyla 19 Aralık’ta İstanbul’da yapıldı.İş dünyasının rekabetçi kapasitesinin azalmamasına özen göstereceklerini dile getiren Başbakan Davutoğlu, asgari ücretin bin 300 liraya çıkmasıyla oluşacak yükü iş dünyası ile paylaşacaklarını söyledi.

deik-www.gidahatti.comGenel kurulun açılışında konuşan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, dış ekonomik ilişkileri geliştirmek anlamında, 26. Program adı altında, ‘Küresel Ekonomik İlişkiler Programı’nın da tasarlanıp, uygulanmasını talep ettiklerini söyledi.

deik-www.gidahatti.comDEİK’in talebi

DEİK’in 2015 yılı faaliyetlerinde Türk dış politikasının öncelikleri ile uyumlu çalışmaya gayret edildiğini belirten Ömer Cihad Vardan, “Ticari diplomasi yerine bu dönemde daha kapsayıcı bir kavram olan ‘iş diplomasisi’  ile faaliyetlerimize hız verdik.  Mutat ‘networking’ ve ‘iş geliştirme’ faaliyetlerimize ilaveten politika ve strateji geliştirme süreçlerine katkı sağlamak amacıyla da projeler üretmeye başladık” dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun yol haritasının hazırlandığını belirten Vardan, “Öyle ki bu yol haritasında, Stratejik Hedefler ve Performans Göstergelerinin hepsi belirlenmiş durumda; kısacası DEİK’te yapılacakların tamamı şu an belli. Dış ekonomik ilişkileri geliştirmek anlamında, bunun için de ekonomik havzalara ve ülkelere yönelik yıllık ekonomik ilişkiler eylem planlarının kamu, özel sektör, akademi ve sivil toplum katılımıyla hazırlanması, uygulanması, takibi ve raporlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu süreçte DEİK’in koordinatör kurum olarak konumlanmasını arzuluyor ve bu bağlamda sekreterya hizmetini üstlenmeye hazır olduğumuzu sizlere arz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İhracatta parite erimesi

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ise konuşmasında, Türkiye ekonomisinin ihracat odaklı büyümesini çeşitlendirerek sürdüreceğini  belirterek, şöyle devam etti:

“Yapılan hesaplamalara göre parite farklılığından dolayı ortaya çıkan ihracat eksilmesi rakamsal olarak 11 milyar dolara tekabül etmiş. Miktar cinsinden herhangi bir azalma yokken, cüzi miktarlarda bir artış olduğunu gözlemliyoruz.

Türkiye ekonomisi 2009 yılındaki küçülmenin ardından sonraki yıllarda bunu telafi etti. Geçen yıl 157 milyar doları aşan bir ihracat hacmine ulaşarak tarihteki en önemli rekorlarından birini ortaya koymuştur. 2002 yılında 36 milyar dolardan aldığı ihracat hacmini 2014 yılında 157,6 milyar dolara çıkaran başarı, ihracatçılarımızın, iş adamlarımızın büyük çabaları, hükümetimizin destekleri ve Türkiye’deki 13 yıllık siyasi istikrarın sonucunda ortaya çıkan önemli kazanımlardır.”

Türkiye’nin, dünya ticaretinden yüzde 1’e yakın bir pay aldığını belirten Elitaş, 2015 yılında dünya ticaret hacminin 18,7 trilyon dolara ulaştığını ve Türkiye’nin de dünya ticaret hacminden %1,5 pay almayı hedeflediğini vurguladı. Türkiye’nin küresel çevrelerde sempati gördüğünü belirten Elitaş, Türkiye ekonomisindeki iş çevrelerinin koordineli çalışmasının hayati önemde bulunduğunu kaydetti. Elitaş, “Bir taraftan X kurumu, öbür taraftan Y derneği, diğer taraftan Z derneğinin faaliyetleri ile değil, DEİK çatısı altında koordineli bir şekilde dünyayı fellik fellik dolaşıp Türk iş adamlarının mallarını pazarlayabilmek, yatırım ortamını gözetleyebilmek için gayret göstermeliyiz. Bundan sonraki süreç ‘durmak yok, yola devam’ süreci. Dört nala koşma süreci.”

basbakan-DEİK-www.gidahatti.com“Türkiye’nin yüz akısınız”

Genel kurulun açılışında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerinin tek elden yürütülmesi için DEİK’in güçlü bir aktör olarak verilen koordinasyon görevini üstlendiğini ve şu ana kadar çok güzel bir performans gösterdiğini söyledi. Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Artık Türk özel sektörünün yurtdışındaki yüzü, ana komuta merkezi ve temsil makamı; DEİK’tir. Kurduğunuz ortaklıklar, yatırımlarınız ve ihracatınızla sizler Türkiye’nin yüz akı, en büyük gücüsünüz.

Türkiye’nin emeği, alın teri, birikimiyle yurtdışına açılmanız önemli. Son bir yıl içinde bu heyette bulunan birçok dostumuzla defalarca bir araya geldik ve gelecek planlamasını birlikte yaptık. Şunu iyi biliyoruz; Türkiye’de gerçek kalkınma ve büyüme, toplumun bütün kapasitesini harekete geçirmekle olur. Biz siyaset yapıcılar, karar vericiler, siz alanda bu kararlardan etkilenen, bu kararları etkileyen temsilcilerle birlikte yürürsek netice alırız. Yoksa fildişi kulelerimizde hiçbir karara izin vermedik ve hep istişareyi de bundan sonra da şimdiye kadar olduğu gibi sürdüreceğiz. Bu çerçevede ilan ettiğimiz Reform Koordinasyon ve İzleme Kurulu’na, DEİK’in, diğer kuruluşlarla birlikte istişari anlamda katılacağını buradan duyurmak istiyorum.

Türkiye’yi dünyaya açmaya kararlıyız. Biraz önce Sayın Başkan, 26. Öncelikli Dönüşüm Programı için, ‘26. program Küresel Ekonomik İlişkiler Programı’ dedi. Hemen Başbakan Yardımcımıza talimat verdim. Madem DEİK bunu istiyor, bunu birlikte yapıyoruz. 26. Öncelikli Dönüşüm Programı da Küresel Ekonomik İlişkiler Programı olacak. Başarılar arttıkça, öz güvenimiz tazelendikçe, her geçen gün daha önemli etkin bir küresel aktör olma yoluna giriyoruz. İşte bu değişimi en iyi hissedenlerin başında iş dünyamız ve DEİK gibi kuruluşlarımız geliyor.”

TİSK-Ford-Otosan-www.gidahatti.com“Asgari ücret yükünü paşlayacağız”

Son dönemin en çok tartışılan gündem maddesi asgari ücretin bin 300 liraya çıkartılmasına da değinen Başbakan Davutoğlu, vaatlerini tek tek gerçekleştireceklerini, iş dünyasının rekabetçi kapasitesinin azalmamasına da özen göstereceklerini dile getirdi. Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Bir hafta içinde gerçekleştirdiğimiz 10 icraatımızı kamuoyuyla paylaştık. İşte asgari ücret vaadimizi de gerçekleştiriyoruz. Bu konuda iş dünyamızdan destek bekliyoruz.

İş dünyamıza, buluştuğumuz zaman da söyledim, tekrar söylüyorum. Asgari ücret artışından kaynaklanacak yükü kesinlikle sizlerle paylaşacağız ve sizin rekabetçi kapasitenizin azalmamasına özen göstereceğiz. Yatırım ortamını iyileştirilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu bağlamda atacağımız adımları, sizlerden aldığımız teklifleri de göz önünde tutarak, birer birer yasalaştıracağız. İstihdam ve iş gücüne teşvik anlamında kapsamlı düzenlemeler yapacağız.”

Başbakan Davutoğlu, Şeffaflık ve Siyasi Etik Kanunu’nu, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu süratle çıkaracaklarını, bu çabalarında serbest piyasa kurallarından ve rekabetçi anlayıştan kesinlikle ödün vermeyeceklerini söyledi. Davutoğlu, siyasetin finansmanı ve imar rantlarının vergilendirilmesi konularında da çalışmalarının sürdüğünü anlattı.

DEİK-www.gidahatti.comDEİK’te yeni dönem

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Kurulu’nda yapılan seçimler ile 2015-2019 dönemi DEİK Yönetim Kurulu da belirlendi.

Ömer Cihad Vardan’ın başkanlığını sürdüreceği yönetim kurulunda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Şükrü Ünlütürk, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak ve Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün yönetim kurulu başkan yardımcıları olarak yer aldı.

DEİK’in 2015-2019 dönemi yönetim kurulunda üye olarak yer alan isimler ise şöyle sıralandı:

Ahmet Çalık, Ahmet Erdem, Ahmet Nazif Zorlu, Ali Kibar, Ali Yıldırım Koç, Başaran Ulusoy, Berna İlter, Cüneyt Zapsu, Çetin Nuhoğlu, Ebru Özdemir, Ekim Alptekin, Ethem Sancak, Ferit Şahenk, Fuat Tosyalı, Güler Sabancı, Halil Aydoğan, İbrahim Burkay, İbrahim Çağlar, Mehmet Ali Aydınlar, Mahsun Altunkaya, Murat Kolbaşı, Murat Ülker, Orhan Cemal Kalyoncu, Orhan Sabuncu, Rona Yırcalı, Steven Young, Tuncay Özilhan, Yaşar Doğan ve Zeynep Bodur Okyay.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın