Başbakan Yıldırım açıkladı, Şeker Kurumu kapatılıyor

-

Başbakan Binali Yıldırım, uzun süredir üye ataması yapılmadığı için görevlerini yerine getiremeyen Şeker Kurulu’nu da bünyesinde bulunduran Şeker Kurumu’nun kapatılacağını, kurumun görevlerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda bir daire başkanlığı eliyle yürütüleceğini bildirdi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi’nin Ankara’da yapılan yılın ikinci toplantısına onur konuşmacısı olarak katılan  Başbakan Binali Yıldırım, bir araya geldiği işadamlarına Şeker Kurumu’nun kapatılacağını söyledi.

binali-yildirim-gidahatti

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısına katılan Başbakan Binali Yıldırım, işadamlarına “Şeker Kurumu kapatılacak” dedi.

Şeker Kurumu’nun görevlerini GTHB yürütecek

Kurumun kapatılmasına ilişkin kararın kısa sürede yayınlanacağını bildiren Yıldırım, uzun süredir üye ataması yapılmayan Şeker Kurulu’nun da böylece işlevinin sona ereceğini kaydetti.

Binali Yıldırım, Şeker Kurumu’nun kapatılmasının ardından kurum ve Şeker Kurulu tarafından yerine getirilen görevlerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde daire başkanlığı gibi bir yapı tarafından yerine getirileceğini vurguladı.

turkiye-seker-kurumu-gidahattiŞeker Kanunu ile kurulmuştu

Türkiye’de şeker rejimini düzenlemek üzere 2001 yılında çıkarılan 4634 sayılı Şeker Kanunu ile kurulan Şeker Kurumu’nun karar organı, Şeker Kurulu. Kurul, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ile şeker sektöründen toplam 7 üyeden oluşuyor.

Kanun gereği her ay minimum iki kez toplanması gereken Şeker Kurulu, uzun bir süredir boşalan üyeliklere atama yapılmaması dolayısıyla toplanamıyordu.

seker-gidahattiŞeker Kurulu’nun başta gelen görevlerinden birisi, şeker tahsis kotalarını belirlemek. Şeker Kanunu uyarınca, talep doğrultusunda kurul tarafından belirlenen şeker kotaları doğrultusunda üretim yapılıyor. Sektör firmalarında kapasite artırımı ve yeni fabrika kurulabilmesi de, Şeker Kurulu’nun kota tahsis etmesi halinde mümkün olabiliyor.

www.gidahatti.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir