Bartın’da Organik Tarım Gelişiyor

-


Bartın’da Organik Tarım Gelişiyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanmakta olan “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi”kapsamında Bartın’da yürütülen “Organik Tarım Projesi” kapsamında faaliyet gösteren 2 üreticiyi ziyaret eden Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter BAYRAM organik bahçelerde izlenimlerde bulundular.

İl Müdürü Karahüseyinli Köyünden İsmail TOPAL ve Hacıhatipoğlu Köyünden Nevzat DOĞAN’ın Organik Kivi bahçelerini gezdi. Bahçe gezisi sırasında İl Müdürüne Organik Tarım konu sorumlusu Ziraat Mühendisi Mutlu Keleş tarafından Organik Bahçeler hakkında bilgi verilirken çiftçilerimize de uygulamalı olarak teknik bilgi verildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter BAYRAM konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “İlimizde gittikçe gelişmekte olan Organik Tarım -özellikle kivi, böğürtlen ve kızılcık gibi ürünlerde- ilimiz için önem arz etmektedir. Daha önce İl Müdürlüğü olarak böğürtlen ve ahdududa başlatılan Organik Tarım üretimine 2013 yılında kivi ve kızılcık eklenmiştir. Kivi ve kızılcık yetiştiriciliği yapacak çiftçilerimize fidan ve sertifikasyon ile her türlü teknik destek İl Müdürlüğümüzce karşılanmaktadır. Organik ürünlerimize gerek ilimizden gerekse ilimizin dışından talepler gelmekte ve dolayısıyla bu ürünler ilimiz için önemli gelir getirme yolundadır. Bu nedenle organik kivi ve kızılcık tarımı projelerimiz devam edecektir. Şu anda ilimizde 58 çiftçi 105 dekar alanda organik tarım yetiştiriciliği yapmaktadır. Bu sayıyı çok daha ileriye taşımak için gayret gösteriyoruz.” dedi.

www.tarimpusulasi.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir