Barış gününe özel marka

-
Barış gününe özel marka

Her hafta sizinle dünyadaki gıda gündeminde tartışmalı konuları paylaşmaya ve yorumlamaya çalışacağım.

Yazılara barışla başlamak anlamlı olur.

“1 Eylül Dünya Barış Günü fast food sektöründe yeni bir marka doğurdu” diyebiliriz. Sektörün önde gelen markalarından Burger King, barışa dikkat çekmek amacıyla McDonald’s’a bir teklifte bulundu.

İki markanın, kendilerinin en popüler ürünlerinden Mac Whopper adıyla yeni bir ürün çıkarma teklifiydi bu.

İş bu kadarla kalmıyor, yılda bir gün de Mac Whopper gezici restoranında hizmet verecekti. Marka logosu, paket kutuları ve gezici restoranın tasarımı bile hazırlandı.

Ancak Burger King, Barış Günü’nden bir gün önce teklifini geri çekti. Ürünü ortaya çıkmasa da Mac Whopper hala Amerika’nın gündeminde konuşulmaya devam ediyor.

Aslında bugünlerde McDonald’s başka bir sorunla uğraşıyor. McMuffin’i sabah saatlerinde kahvaltı niyetine servis eden şirket, tam gün servis için çalışıyor. Ancak Amerika’daki kuş gribi sebebiyle, yumurta tedarikinde sorunlar yaşanıyor.

McDonald’s McMuffin ile yüzde 2,5 ciro artışı sağlamaya çalışıyor ama bütün gün servis için konjonktür hazır görünmüyor.

image1

 

Yeni yoğurt markası pazarı hareketlendirdi

Daha önce Amerika’da yoğurt savaşları diye bir yazı kaleme almıştım. Amerika’nın gündemi, dünyaya da hızla taşındığı için, süt ürünlerinin geleceğine dikkat çekmiştim.

Amerika’da yeni yoğurt markası, sadece tartışılmakla kalmıyor, sektörde yeni bir rekabete de yol açtı.

Amerika’ya Yunan Yoğurdunu tanıtan marka olarak bilinen ve 80’li yıllarda lider olan Yoplait, yeni  markası Plenti ile çıkış arıyor.

Amerika’da popülerliğini koruyan markanın, Chobani olduğunu hatırlatmak isterim. Hamdi Ulukaya tarafından kurulan Chobani, 10 yıllık bir geçmişe sahip. Amerikan pazarında Danone, yüzde 33,1 pazar payı ile liderliğini Dannon ve Activia alt ürünleriyle sürdürüyor. General Mills yüzde 24.4 payı ile ikinci sırada bulunuyor.

Yoplait, şimdiye kadar piyasada 1999 yılında çıkardığı Gogurt ile etkinliğini sürdürüyordu. Yoplait, Plenti markasına yoğun reklamlarla girdi. Hatta Emmy Ödülleri gecesi için de özel 60 saniyelik reklam bile hazırmış.

Bakalım Plenti ile başlayan kampanya, dünya süt ürünleri pazarını etkileyen bir süreç başlatabilecek mi?

image2

Çereze siyaset karıştı

Her dönemde, açıklama ve yaşayışıyla gündeme gelmeyi beceren dünyanın en popüler müteahhidi Donald Trump, siyasete girince de ortalığı karıştırdı.

Trump, “Ben Hydrox yiyorum, çünkü Oreo Meksikalı gibi görünüyor”…

Herkes istediğini yer, tercihinde serbesttir ama bisküvi, çerez pazarının en eski iki markası arasında ayrımın yankıları kısa sürede bitecek gibi görünmüyor.

Oreo, sektöründe dünya ikincisi olan Mondelez’in en çok satış yapan markası. Dahası tek ürünle milyar dolar ciro yapan tek gıda markası da diyebiliriz.

2012 yılından beri pazarda olan Oreo, Fransızca ve Yunanca iki kelimeden oluşuyor ve “iyi hissettiren altın” anlamına geldiği şeklinde yorumlanıyor.

1908 yılında üretime geçen Hydrox ise “saflık ve iyilik” kelimelerinden türetilmiş bir marka.

İki marka arasındaki rekabet ilk defa siyasete de uzanmış olsa da, kendilerinin bir kabahati yok.

Oreo, geçen yılki Super Bowl finalinde yaşanan elektrik kesintisi sonrası, attığı “Elektrikler kesilmiş olsa da siz yine Oreo’nuzu süte banabilirsiniz” twiti ile gündeme oturmuştu.

Trump’ın açıklaması Mondelez’e yaradı diyebiliriz. Çünkü Mondelez, “Spopper Futures” adıyla yeni bir perakendecilik yapılanmasına yönelik projesini açıkladı. “90 günde perakendeciliği yeniden tanımlayacağız” diyen söylemin tam da Trump’ın sataşmasına yaraması, Oreo’yu güçlendiren bir katkı sağladı bile denebilir.

Shopper Futures programına dair bilgiler geldikçe bunu paylaşacağım.

Yine de hem Shopper Futures hem de siyasi sataşma bakalım kime daha çok yarayacak, hep birlikte takip edeceğiz.

image3image4

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir