Balıklar azaldı fiyatlar tavan yaptı

-
Balıklar azaldı fiyatlar tavan yaptı


Balığın en lezzetli ve bol olması gereken dönemde, hava ve deniz şartlarının elverişsizliği yüzünden balık tezgâhları boşaldı. Balık yüzde 150 zamlanırken esnaf çareyi kepenk kapatmakta buldu.

Balikci-gidahattiBalık mevsimi olan kış sezonu bu yıl hayal kırıklığı yarattı. Olumsuz hava şartları ve denizlerdeki balık sayısında ki azalma etkiledi. Denizlerdeki balık sayısında her geçen yıl ciddi bir düşüş söz konusu. Hal böyle olunca geçen yıla göre bu sezon balık yüzde 150 zamlandı.

İstanbul Balık Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yaşar Gün, balık fiyatlarının artmasıyla ilgili olarak “Denizler neredeyse bomboş. Tezgâhlar da aynı durumda. Mal olmayınca fiyatlar tavan yaptı. Geçen sezonla kıyaslarsak, fiyatlarda ortalama yüzde 150 civarında artış yaşandı. Bu durum, geçmiş sezonlarda çeşit çeşit balığın süslediği tezgâhlardaki satışları da olumsuz etkiledi. Balık fiyatlarında yüzde 150 civarında artış yaşanması nedeniyle satışlar azalınca balık pazarlarındaki bazı esnaf kepenk kapattı. ” diye konuştu.

Başkan Yaşar Gün, bu dönemin balık tüketimi için en uygun zaman olduğunu ancak bu sezon balık açısından olumsuz bir durum yaşandığını kaydetti.

Balık avı ve fiyatlarının hava ve deniz şartlarına bağlı olduğunu vurgulayan Gün, balığın bol olması durumunda fiyatların düştüğünü, az olması durumunda ise yükseldiğini ifade etti.

Gün, bu sezon denizlerde neredeyse hiç balık olmadığını belirterek, “Balık çok az. Geçen yıllarla kıyas bile yapamayız. Geçen yıla oranla yüzde 50 civarında azalma var. Bunun en büyük nedeni hava şartları. Tabii başka nedenler de var. Ancak bunlara yapacak bir şeyimiz yok. Allah veriyorsa oluyor, vermiyorsa böyle oluyor. Denizler neredeyse bomboş. Tezgâhlar da aynı durumda. Hatta bazı dükkânlar çareyi kapatmakta buldu. Artık bu sezonu böyle geçirip, önümüzdeki sezona bakacağız. İnşallah önümüzdeki sezon bu açığı kapatırız” şeklinde konuştu.

“Hamsinin kilosu 15 lira”

hamsiii-gidahattiBu durumun doğrudan fiyatlara da yansıdığını dile getiren Gün, şöyle devam etti:

“Mal olmayınca fiyatlar tavan yaptı. Fiyatlar oldukça yükseldi. Geçen sezonla kıyaslarsak, ortalama yüzde 150 civarında fiyatlarda artış yaşandı. Hal fiyatlarını söylüyorum; en çok tüketilen balıklardan hamsinin kilosu şu an 12-13 lira. Normalde fiyatın 30-50 lira arasında olması gerekiyor, kasası 200 lira civarında. Tezgâhta ise fiyatı 15 lira civarına yükseliyor. Lüfer 40-45, çupra ve levrek 20-25, çinakop 30-35, sarıkanat 50, istavrit 15, palamudun çifti 45-50 lira civarında. Tabii bu fiyatlar tezgâhlarda daha da artıyor. Şu andaki duruma bakarsak, balık avı böyle gidecek. Bu durumda fiyatların da bu civarda seyretmesini bekliyoruz.”

Gün, balık olması durumunda bu durumun düzeleceğine işaret ederek, “Asıl sorun insanlarda. Allah bugün vermedi ancak yarın verir. Balık da olur, fiyatlar da düşer. Ancak halledilmesi gereken başka sorunlar var. Mesela trolcülük en büyük sorun. Artık o hale geldi ki hamsi ağıyla çinakop tutuyorlar. Yavru, küçük ne varsa topluyorlar. Bu bilinçsizlik böyle devam ederse, asıl halledilmesi güç sorunlar o zaman yaşanacak. Buna acil çözüm bulunması gerekiyor” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir