Balık Ekmek Festivali’nde çipura ziyafeti

-
Balık Ekmek Festivali'nde çipura ziyafeti

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Bölümü tarafından 4.’sü düzenlenen ‘Balık Ekmek Festivali’ kapsamında 4 bin vatandaşa ekmek arasında 4 bin çipura balığı dağıtıldı.

Erzurumlular baharla birlikte balık keyfi yaptı. İzdiham yaşanmaması için Büyükşehir Belediyesi festival alanında geniş tedbir aldı. Havuzbaşı Kent Meydanı’na günün erken saatlerinde 3 adet dev mangal kuruldu. Ege İhracatçılar Birliği’nin gönderdiği 4 bin çipura malgallarda pişirildi. Vatandaşlar, pişen balıklardan alabilmek için sıraya girdi.

Levrek ve çipuraya soruşturma, Bakanlık takibinde

erzurum-balik-ekmek-festivali

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, elleriyle pişirdiği balıkları vatandaşlara dürüm yapıp ikram etti. Yaklaşık bir saat süren ‘Balık Ekmek Festivali’ renkli görüntülere sahne oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen, Balık Ekmek Festivali’ni her yıl sürdüreceklerini söyledi. Sıcak ve güneşli bir bahar gününde toplumsal kaynaşma adına güzel bir görüntünün yaşandığını belirten Başkan Sekmen, “Erzurum denizlerden ve göllerden uzak bir şehir. Bugün burada güzel bir ziyafet oldu. Halkımız arasında güzel bir kaynaşma oldu.” dedi.

Türk balıkları Dubai’de

balik-ekmek-erzurum-su-urunleri

Su Ürünleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muhammed Atamanalp, Ege İhracatçılar Birliği’nin İzmir’den 4 bin adet çipura gönderdiğini ifade etti. Prof. Dr. Atamanalp, Erzurum’da balık tüketiminin düşük olduğunu anlatarak, “Hedefimiz balık tüketimini üst seviyelere taşımak. Bunun için de bu gibi festivalleri yaygınlaştıracağız.” diye konuştu.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir