Balık ağdan çatala izleniyor!

-
Balık ağdan çatala izleniyor!

Metro Toptancı Market, Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği’ne (Sür-Koop) bağlı 572 kooperatifle balığın ağdan çatala uzanan tüm tedarik sürecini kayıt altına alarak, QR kod etiket sistemiyle balığın yüzde 100 izlenebilirliğini sağladı.

Balığı yalnızca ticari bir ürün olarak değil; gelecek nesillere bırakılması gereken bir değer, miras olarak gören Metro Toptancı Market, balığın izlenebilirliğini sağlayan, Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen bir projeye imza attı. “Bugünün balığını yarına da bırakalım” sloganıyla, Su Ürünleri Kooperatifleri ve balıkçılarla el ele veren Metro, balığın izlenebilirliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamak için yola çıktı.

metro-balikcilik-projesi-tanitim-gidahatti

Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop) Genel Başkanı Ramazan Özkaya – Metro Toptancı Market Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan – İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk

Tüketici balığın nerede avlandığını bilecek! 

Proje kapsamında, limanlarda ve karaya çıkış noktalarında su ürünleri kasalarına konulan balığın hangi sularda, hangi tekne ile ne zaman avlandığını belirten izlenebilirlik bilgileri kayıt altına alınıyor. Bu bilgiler satış aşamasında kasalara veya poşetlere konulan QR barkod ile müşterilerin bilgisine sunuluyor.

Metro, sadece balık boy ve avlanma dönemi yasaklarına uyan balıkçılarla çalışırken, aynı zamanda geleneksel balıkçılığı da koruma altına almayı hedefliyor.

metro-balikcilik-izlenebilirlik-gidahattiSağlıklı, güvenilir ve sürdürülebilir deniz balığını müşterilerine temin edebilmek adına düzenli olarak deniz balıklarının avlandığı sulardan ve avlanan balıklardan numuneler alarak ağır metal ve mikrobiyolojik analizleri yapıyor. Bu kapsamda her yıl 100’e yakın deniz balığı numunesinde analizler yapılıyor ve sadece uygun olan ürünler müşterilere sunuluyor.

Proje kapsamında kooperatiflere bağlı balıkçılara doğru hijyen koşulları, boy ve avlanma yasakları konularında eğitimler verilerek, farklı bölgelerde avlanan balıkçılardan teslim alınan balıklar hijyene dikkat edilerek ve soğuk zincir kırılmadan mümkün olan en kısa sürede mağazalara ulaştırılıyor.

Ağdan çatala uzanan yolda şeffaflık!

Proje tanıtım toplantısında konuşan Metro Toptancı Market Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan, “Balıkçılarla el ele verdiğimiz bu proje ile lüfer, palamut, hamsi ve istavrit balıklarını, Türkiye denizlerinde avlanan balıkçılarımızın alın terini koruyan Merkez Birliği’ne bağlı (İstanbul, Rize, Çanakkale ve Adana) kooperatiflerden de tedarik etmeye başlıyoruz. Bu satın alma süreci sayesinde ağdan çatala uzanan yolculuğu izlenebilir kılıyor ve geleneksel balıkçılığı koruma altına alıyoruz. Türkiye’nin en çok balık satan marketi olarak kuruluşumuzdan bu yana 80 bin ton balık sattık ve balık reyonlarının yatırım maliyeti 41 milyon TL’ye ulaştı. 33 mağazamızda balık reyonlarına her yıl ortalama 13,4 milyon TL’lik harcama yapıyoruz ve balık kategorisinde 200 kişiyi istihdam ediyoruz” dedi.

metro-kubilay-ozerkan-balikcilik-proje-gidahattiSektör memnun

Toplantıda söz alan proje ortakları balığın tutulduğu yeri, nasıl tutulduğunu, pazara nasıl transfer edildiğini, denizlerin kirlenmeden korunması ve yasa dışı balıkçılığın önlenmesi için el ele vermekten mutluluk duyduklarını dile getirdiler.

Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop) Genel Başkanı Ramazan Özkaya, 2004 yılında kurulan birliğin, 31 bin 241 üyesi, 572 Su Ürünleri Kooperatifi ve 16 tane Bölge birliği bulunduğunu bildirdi. Özkaya, şu bilgileri verdi:

“Balıkçılarımız 18.494 balıkçı teknesine sahiptir. Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliğinin 340 Kooperatif ve 15 Bölge Birliği bünyesindedir. Balıkçıları temsil eden en büyük organizasyon olan Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği, Dünya Balıkçılık Kooperatifleri Örgütü (ICFO) bünyesinde dünyaya açılmış bir örgüttür.

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği olarak dünyanın ortak mirası olarak kabul edilen insanların yüksek kalitede hayvansal protein ihtiyaçlarını karşılanmasında önemli kaynaklardan olan su ürünlerini gelecek nesillere aktarmak sürdürülebilirliği sağlamak en önemli görevimizdir.

Metro ile iş birliği yapmak istememizin en büyük nedeni; su ürünleri kaynaklarının korunması bilinciyle hareket etmesidir. Metro’nun su ürünleri pazarlama stratejilerinde önceliğinin sürdürülebilirlik olması, boy ve zaman yasaklarına uymayan balıkları pazarlamaması ve aynı zamanda tüketici bilincinin artmasını sağlayacak toplantılar, seminerler yapması, biz balıkçıları çok sevindirmektedir. ‘Üreticiden-tüketiciye’ bilinciyle yola çıktığımız bu anlaşmada iki taraflı sorumluluk bilinciyle çalışacağımıza inancımız sonsuzdur.”

“Türkiye ucuz ve kaliteli balık yemeli”

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk de, “Türkiye ucuz ve kaliteli balık yemeli. Denizlerdeki su canlıları stoklarının korunması için özellikle Marmara ve Karadeniz’de deniz koruma alanları oluşturulmalı. Çiftlik balığı üretimi artırılmalı, tüketicinin kaliteli balığa ulaşımı için ağdan tabağa kadar olan bütün evreler izlenmelidir. Türkiye topyekun deniz kirliliğiyle mücadele için yeni bir başlangıç yapmalıdır.” dedi.

balik-gidahattiSürdürülebilir balıkçılık hedefleri

Metro Toptancı Market Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan, kooperatifçiliğin geliştirilmesi, desteklenmesi ve sürdürülebilir balıkçılık hedefleri konusunda da şunları söyledi:

“2000-2015 yılları arasında deniz ve iç sularımızda avlanan balık miktarında yüzde 30’lara varan bir düşüş görüyoruz. Öte yandan, tür çeşitliliği bakımından ülkemizin denizlerinin hala zengin olduğunu söyleyebiliriz. Karadeniz’de 300, Marmara denizinde 200, Ege denizinde 300 ve Akdeniz’de 400 balık türü bulunuyor. Ancak son 30 yılda kalan balık türleri ciddi şekilde azaldı. Günümüzde kalkan, mersin, orkinos, kolyoz gibi balıkların Marmara ve Karadeniz’den çekildiğini biliyoruz.

metro-balikcilik-kubilay-ozerkan-gidahatti“Bugünün balığını yarına da bırakmak istiyoruz”

Biz bugünün balığını yarına da bırakmak istiyoruz. Bu tür iş birliklerinin sektöre örnek olacağına ve balıkçılığın bu tür iş birliklerinden çok yararlanacağına inanıyoruz.”

Önceki yıllarda balık nesillerinin sürdürülebilirliği için çeşitli projeleri hayata geçiren Metro, 2010 yılında Türkiye’nin ilk sürdürülebilir balıkçılık projesi olan “Kızına bak anasını al” ile, soyu tükenme riski taşıyan lüferin 24 cm altındaki türleri olan çinekop ve sarıkanatı satmama kararı aldı. Uygulamaya koyduğu bu boy yasağı Türkiye’deki yasal mevzuata temel teşkil etti.

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) ile 2012’de başlatılan “Palamutlar Nerede?” projesiyle palamutun korunması için uluslararası iş birliği geliştirildi. 2015’te tamamlanan proje kapsamında 4.500 balık markalanarak denizlere bırakıldı ve göç yollarının tespiti sağlandı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir