Baklava ile 5 yılda 20 milyon dolar gelir

-
Baklava ile 5 yılda 20 milyon dolar gelir

Türkiye’nin geleneksel tatlısı baklavayı ihraç ettiği ülke sayısı geçen yıl itibarıyla 48 olurken, son 5 yılda elde edilen toplam gelir 20 milyon dolara yaklaştı. Bu dönemde en fazla ihracat yapılan ülke 311,5 tonla ABD oldu. ABD’yi, 209,3 tonla Almanya, 80,6 tonla İsviçre takip etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre,  Türkiye 2011-2015 yıllarında 5 kıtaya baklava ihraç etti. Buna göre, 2011 yılında 257,3 ton ihracat yapılırken, bu miktar 2015 itibarıyla yüzde 75 artarak 451,1 tona yükseldi. Söz konusu dönemde yapılan toplam ihracat ise 1700 ton oldu. Elde edilen ihracat geliri de 19,2 milyon dolar olarak hesaplandı.

baklava-gidahatti

En fazla ihracat yapılan ülke ABD

Bu dönemde en fazla ihracat yapılan ülke 311,5 tonla ABD oldu. Bu ülkeyi, 209,3 tonla Almanya, 80,6 tonla İsviçre takip etti. Bu üç ülkenin toplam baklava ihracatı içindeki payı yüzde 35 olarak kayıtlara geçti. Fransa 78,3, Suudi Arabistan 73,5, Avustralya 52,2 tonla ihracatta ön plana çıkan diğer ülkeler oldu.

antep-baklava-gidahatti

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, tanıtım faaliyetlerinde elde edilen başarının ihracatın artmasının en önemli nedenlerinden olduğunu söyledi. Her yıl özellikle turistik yerlerde baklava festivalleri düzenlediklerini dile getiren Yıldırım, “Baklavanın AB nezdinde tescillenmiş ve coğrafi işaret almış olması ihracatın artmasındaki bir başka etken. Ayrıca yurt dışında üretilen baklavalar Türk baklavaları kadar kaliteli değil.” dedi.

ABD’lilerin yemek kültürlerinin AB ve Uzakdoğu vatandaşlarından daha farklı olmasının, bu ülkeyi ihracatta ön plana çıkardığının altını çizen Yıldırım, bu nedenle ABD’lilerin Türk baklavasını daha çok tercih ettiklerini bildirdi. Son yıllarda “gurme turizmi” adı altında turlar düzenlendiğini ifade eden Yıldırım, bu tip etkinliklerin de ihracata katkı sağladığını vurguladı.

baklava-seklinde-stat-gidahatti

Gaziantep Arena baklava şeklinde olacak

Gaziantepspor’un açılışını büyük heyecanla beklediği 33 bin kişilik Gaziantep Arena, yeni sezona hazır hale gelecek. Stat, baklava şeklinde olacak. Gaziantep Arena Stadyumu’nda incelemelerde bulunan T.C. Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, baklava simgesiyle inşa edilen stadın bittiğinde Türk futboluna değer katacağını söyledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın