Bakan Yıldırım: Türkiye’nin tarımsal ihracatı 20 milyar dolar

-
Bakan Yıldırım: Türkiye'nin tarımsal ihracatı 20 milyar dolar

Bu yılki tarım desteğinin 13,5 katrilyon olduğunu kaydeden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin tarımsal ihracatının 20 milyar dolara çıktığını belirtti. Yıldırım,  “Yakın hedefimiz 40 milyar dolar. Bunu, Türkiye’nin imkânlarını göze aldığımızda çok kolay yapabiliriz.” dedi.

Bayındır Çiçek Üreticileri Tanımsal Kalkınma Kooperatifi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan çiçek alım sözleşmesinin imza törenine katılan Yıldırım, Bayındır ilçesinin çiçek üretiminde marka oluğunu, sadece İzmir değil başta İstanbul olmak üzere diğer belediyelerin de buradan süs bitkileri alarak sektöre destek olmaya çalıştıklarını söyledi.

genc-ciftci-gidahatti

Genç üreticilere 30 bin lira hibe desteği

Yıldırım, bu yılki tarım desteğinin 13,5 katrilyon olduğuna dikkat çekerek, “Genç üreticilere, çiçek üreticilerine 30 bin liraya kadar hibe desteği veriyoruz. Bu yeni bir uygulama. Bu konuda gençlerimiz tarım il müdürlüğümüzle temasa geçebilir.” Dedi.

Siber saldırı bankalara erişimi engelledi

tarimsal-sulama-gidahatti

Tarımsal işletme için yüzde 50 devlet hibesi

İzmir’deki üreticiye bir yılda 330 milyon lira tarımsal destek yapıldığını, tarımsal işletme kurmak isteyenlere tesis için yüzde 50 devlet hibesi verdiklerini belirten Yıldırım, tarımsal desteklerden İzmir’in en fazla yararlanan il olduğunu, tarım girişimcilerine 260 proje için 200 milyon liralık hibe olarak yardım verildiğini bildirdi.

ihracat-gidahatti

Tarımsal ihracat 20 milyar dolar

“Türkiye’nin tarımsal ihracatı 20 milyar dolara çıktı. Yakın hedefimiz 40 milyar dolar. Bunu, Türkiye’nin imkanlarını göze aldığımızda çok kolay yapabiliriz” diyen Bakan Yıldırım, tarımsal kalkınmanın önündeki en büyük engelin başında şehirleşmenin geldiğini vurguladı. Yıldırım, bu konuda da İzmir’in başta geldiğini, kırsal nüfusun yüzde 8’e düştüğünü belirterek çözümün geleneksel tarım yerine modern kooperatifleşmeden geçtiğinin altını çizdi.

Siber saldırı bankalara erişimi engelledi

tarim-ekipmanlari-gidahatti

“Burayı tarım organize bölgesi haline getiriyoruz”

Bayındır’daki çiçek kooperatifinin 4 bin 128 metrekarelik bir fide üretim tesis kurduğunu, yılda 20 milyon fide üretileceğini aktaran Yıldırım, “Burada iş, aş sahibi hemşehrilerimiz olacak. Bu fideler için dışarıya 1 milyon para gidiyordu, bu içeride kalacak. Fide maliyetinde de yüzde 20’ye kadar azalma olacak. Bu örnekleri arttırmalıyız.” dedi.

Yıldırım, “Hazineye ait 420 dönüm arazi var, bunu başkan 500’e tamamlayacak. Burayı tarım organize bölgesi haline getiriyoruz. Her bir üretici buradan yararlanacak. Tahsisini yapacağız, belediye başkanı ve kooperatifler bir araya gelip bu işi halledeceksiniz. Tek tek bir anlamı yok, gücünüzü birleştirin. İki 1 alt alta 2 eder, ama yan yana 11 eder.” Şeklinde konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir