Bakan Çelik’ten çok önemli “yasak” açıklaması!

-
Bakan Çelik’ten çok önemli “yasak” açıklaması!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kurban Bayramı hazırlıkları kapsamında, dişi hayvanların yasak getirdiklerini belirterek, “Düvelerin kurbanlık olarak sevkine ve kesimine izin verilmeyecek” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TRT Haber’de katıldığı programda et fiyatları, hayvan ithalatı, yaklaşan Kurban Bayramı hazırlıkları, kurbanlık kesimi, Bakanlığa yeni personel alımı gibi konularda açıklamalarda bulundu.

faruk-celik-trt-haber-yasar-taskin-koc-gidahattiKurban’da dişi hayvanların kesimine yasak

Kurban pazarlarına dişi hayvan götürülmesine de dişi hayvanların kesilmesine de izin verilmeyeceğini belirten Çelik, “Damızlık düveyi kesiyorsanız, bu ülke ekonomisi için günahtır dişi düve kesimi. Kurban pazarına sokmayacağız.” dedi.

Bakan Çelik, et ve tahıl ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesi konusundaki eleştirilerin hatırlatılması üzerine de, “Gerek et ile ilgili gerek hububat ile ilgili aldığımız kararlarda üreticimizi mağdur edecek bir durum kesinlikle söz konusu değil. Kesinlikle üreticimizin maliyet ve karını düşünmeden bir ithalat politikası olmayacaktır” diye konuştu.

Hayvan yetiştiricilerine seslenerek, gönül rahatlığı ile üretime devam etmelerini isteyen Çelik, “Aman ha ağıllarınızı ahırlarınızı doldurun. Bakanlık olarak hükümet olarak yanınızdayız” ifadelerini kullandı.

kurban-satis-yeri-gidahattiBakanlığa personel alımı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığa personel alımı konusunda ise Bakanlığa 2 bin sözleşmeli personel alımı için ilana çıkıldığını ve sürecin devam ettiğini belirten Çelik, bakanlığa bağlı kuruluşlarla birlikte bu sayının toplam 2 bin 600 olduğunu kaydetti. Çelik, mali durum el verdiği sürece Tarım Bakanlığına yeni personel alımlarının devam edeceğini ifade etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına KPSS 2017/7 ile 2 bin 58 kamu personeli alımı yapılıyor. 4 Temmuz tarihinde başvuruları biten ilan kapsamda bin 341 mühendis ve 717 veteriner hekim, mülakat olmaksızın merkezi atamayla sözleşmeli personel olarak görevlendirilecek.

kurbanlik-gidahattiDiyanet’in Tebliği

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2017 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliği, 21 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Tebliğ, 2017 Yılı Kurban Bayramı’nda ve 2018 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ yürürlüğe girene kadar kesilecek kurbanlarla ilgili esasları, alınacak tedbirleri ve bu konulara ilişkin diğer hususları kapsıyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir