Bakan Çelik, ambargo iddialarına açıklık getirdi

-
Bakan Çelik, ambargo iddialarına açıklık getirdi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ve Rusya ilişkileri ve gıda ambargosu uygulanacağına ilişkin iddialar konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Tarım Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ve Rusya arasında Salı günü Suriye sınırında bir Rus savaş uçağının angajman kuralları çerçevesinde düşürülmesiyle gerilen ilişkilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Faruk Çelik, iki ülke arasında sadece ekonomik değil sosyal ve kültürel alanda da bağlar olduğunu belirterek, uçağın düşürülürken hangi millete ait olduğunun bilinmediğini vurguladı. Çelik, her ülkenin kendi güvenliğini sağlamasının zorunlu olduğunu, yaşanan olayın neden yaşandığına başka mecralara uzanmadan spesifik olarak bakılması gerektiğini belirtti.

Bakan Faruk Çelik; “Olayın kusur anlamında spesifik çerçevede ele alınması gerekirken ulusal hislerle başka alanlara taşınmasının doğru olmadığın inancı içerisindeyim” dedi.

“Rusya’dan ambargoyla ilgili resmi olarak bize ulaşan herhangi bir karar yok”
Rusya’nın tepkisinin tarım alanına da genişletilmesi halinde ithalat ve ihracat rakamlarına göre Rus çiftçisinin daha fazla etkileneceğini söyleyen Çelik, Rusya’dan ambargoyla ilgili kendilerine ulaşan bir karar olmadığını ifade etti.

Ankara’da gazetecilerin Rusya ile yaşanan krizin iki ülkenin tarım alanındaki ilişkilerine yansıması olup olmayacağı konusundaki soruları yanıtlayan Çelik, “Rusya ile yaşanan sorunla ilgili çözüm aramak varken konuyu tarım, ticaret ve ekonomik alanlara sıçratmak doğru değil. İthalat ve ihracat rakamlara bakılırsa Rus çiftçisinin daha fazla etkileneceği ortada” dedi.

Çelik “Rusya’dan ambargoyla ilgili resmi olarak bize ulaşan herhangi bir karar yok” ifadesini de kullandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir