Bakan Çelik açıkladı! Ramazan’da gıda fiyatları artacak mı?

-
Bakan Çelik açıkladı! Ramazan'da gıda fiyatları artacak mı?

Ramazan ayında gıda fiyatlarına ilişkin açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Ramazan ayı dolayısıyla en ufak bir fiyat artışını gerektirecek durumun olmadığını açıkça ifade etmek istiyorum.” dedi. Çelik ayrıca, gıda güvenliği ve sağlığı konusunda denetimlerin yoğun şekilde yürütüldüğünü bildirdi.

“Slovenya Milli Günü” resepsiyonuna katılan Tarım Bakanı Faruk Çelik, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Ramazanda gıda tüketiminin önemine işaret eden Çelik, gıda güvenliği ve sağlığı konusunda denetimlerin yoğun şekilde yapıldığını kaydetti.

Çelik, açıklamasında “Enflasyon-gıda fiyatları ilişkisi çok yoğun şekilde değerlendiriliyor. Türkiye’nin kırmızı etle ilgili bir açığının olduğu gerçek, 100-150 bin ton kırmızı et açığı söz konusu. Bunu ithalatla, özellikle büyükbaş hayvanla gidermeye çalışıyoruz. Bu konuda ramazan ayı dolayısıyla en ufak bir fiyat artışını gerektirecek durumun olmadığını açıkça ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Süt sektöründe ihracat kaynaklı kriz TBMM gündeminde

gida-market-gidahatti

Bosna’dan 6 bin ton et ithalatı

Türkiye’de şu anda yaklaşık 1 milyon 300 bin besi hayvanı bulunduğunu ve bu hayvanların yıl sonuna kadar piyasaya arz edileceğini bildiren Bakan çelik, şunları kaydetti:

“Bu yönüyle baktığınız zaman hiçbir sorun olmadığını görebiliriz. Ayrıca 6 bin ton civarında Bosna’dan alacağımız hazır lop etin ilk partisi, yaklaşık 100 ton olarak bugün itibarıyla Türkiye’ye geliyor. Bu 6 bin ton, düzenli bir şekilde piyasaya girmiş olacak. Yine 10 bin ton civarında AB’den alacağımız et söz konusu, yarın ihalesi yapılıyor.

Dolayısıyla ramazan ayına girerken, gerek hazırda besi hayvanlarının devreye girmesi gerekse dışarıdan ithal amaçlı yaz aylarına ve ramazana dönük et ithalatımız çerçevesinde en ufak bir sorunun olmadığını, fiyat artışını gerektirecek değil, belki aksine nispi düşüşleri sağlayacak bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

“Tarım ve gıda fiyatları arz-talep dengesine göre oluşuyor”

et-fiyatlari-gidahatti

“Spekülatif hiçbir oyuna gelmeyin”

Yerli üreticileri, sıkıntıya sokacak hiçbir kararın altına imza atmayacaklarını vurgulayan Çelik, yurt dışından hazır et de getirilse yurt içindeki üreticiyi rahatsız edecek bir noktada olmayacağını kaydetti.

Yerli üreticilere seslenen Çelik, “Spekülatif hiçbir oyuna gelmeyin, o zaman canınız yanar. Çünkü, biz üreticinin hukukunu korumakla görevliyiz, onu zarara uğratıp elindeki hayvanları elinden çıkaracağı bir politikanın altına imza atmayız ama spekülatif olarak bazı oyunlara girenler olursa, onlarla da uğraşacağımızı çok açıkça ifade ediyorum.

sut-inekleri-mera-gidahatti

Elimizde yeteri ve artacak miktarda gerek hayvan varlığı gerekse ithal ürünlerin olduğunu belirtmek istiyorum. Ramazan ayını huzur içinde geçirmemizi diliyorum.” dedi.

Çelik, tarım ürünleri açısından da en ufak bir eksiğin ve spekülatif oyunlara malzeme olacak bir tablonun olmadığının altını çizdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın