Bakan Çavuşoğlu’ndan AB’ye vize resti!

-
Bakan Çavuşoğlu’ndan AB’ye vize resti!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin (AB) vize serbestisini uygulamaması halinde Türkiye’nin de geri kabul anlaşmasını askıya alacağını bildirdi. Vize serbestisi ve geri kabul anlaşmalarının birlikte uygulanmak kaydıyla imzalandığına dikkat çeken Çavuşoğlu, Türkiye’nin gerekli 72 kriterden 69’unu yerine getirdiği belirterek, AB’nin talep ettiği Terörle Mücadele Kanunu’ndaki değişikliğin yapılmasının mümkün olmadığını yineledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

AB ile müzakereleri devam eden vize serbestisi sürecine ilişkin soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki vize serbestisi süreci ve geri kabul anlaşmasını değerlendirdi.

vize-muafiyeti-2-gidahatti

Vize yoksa geri kabulde yok!

Çavuşoğlu,  söz konusu anlaşmaların birlikte uygulanmak kaydıyla imzalandığını, AB’nin vize serbestisini uygulamaması halinde Türkiye’nin de geri kabul anlaşmasını askıya almak durumunda kalacağını bildirdi.

BM’den Türkiye’ye ‘sınırınızı açın’ çağrısı!

Türkiye’nin gerekli 72 kriterden 69’unu yerine getirdiği belirten Bakan Çavuşoğlu, AB’nin Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlamak için talep ettiği Terörle Mücadele Kanunu’ndaki değişikliğin yapılmasının mümkün olmadığını yineledi.

Konuyla ilgili AB ve Türkiye’nin teknik uzmanları arasındaki görüşmelerin sürdüğüne işaret eden Çavuşoğlu, “Yol haritası konusunda anlaşma sağlarsak bu süreç işler, aksi takdirde vize serbestisi ve geri kabul birlikte uygulanmak kaydıyla imzalanmıştır. Biri olmazsa diğeri de olmaz, vize serbestisini AB uygulamazsa biz de geri kabulü askıya almak durumundayız” dedi.

vize-muafiyeti-gidahatti

“Türkiye’ye karşı atılan bir adım karşısında sessiz kalamayız”

Geçen hafta Alman parlamentosunda 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendiren kararın kabul edilmesinin ardından Türkiye’nin büyükelçisini istişareler için Ankara’ya çağırarak ilk tepkisini verdiğini dile getiren Çavuşoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

1.Uluslararası Finike Portakal Festivali

“Almanya’nın soykırım iddialarını tanıyan kararının ardından bizim de buna karşı tedbirlerimiz ve adımlarımız olacak. Bu konuda hangi adımları atacağımızı değerlendireceğiz, Türkiye’ye karşı atılan bir adım karşısında sessiz kalamayız. Alman hükümetinin resmi tutumunun tasarı ile örtüşmediğini bize açıklaması gerekiyor”

almanya-soykirim-gidahatti

Çavuşoğlu ayrıca, İsrail ile normalleşme süreci için son bir iki görüşme kaldığının altını çizdi. Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke arasında yaşanan krizin çözümü noktasında açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu, “iki aklı başında devlet gibi durumu telafi etmek ve konuşmak gerekir” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın