Bakan Bozkır: Vize serbestisine dair umutlu değilim

-
Bakan Bozkır: Vize serbestisine dair umutlu değilim

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır vize serbestisine ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak, “Bugünkü temaslarım sonucunda çok fazla umutlu olduğumu söyleyemiyorum. Tıkanıklığın aşılması için yeni bir istişare gerekli. Türkiye’ye döndüğümde yeni bir değerlendirme yapacağız, 5 beklenti ile ilgili ne yapılabilir, değerlendireceğiz” dedi.

Bakan Volkan Bozkır, Avrupa’dan gelen taleplerle tartışma konusu olan vize serbestisine dair yaptığı değerlendirmede, bu konu için yeni bir istişare gerektiğini belirtti.

vize-muafiyeti-2-gidahatti

“Tıkanıklığın aşılması için yeni bir istişare gerekli”

Terör yasasında değişikliğin söz konusu olamayacağını söyleyen Bozkır’ın açıklaması şöyle: “Bugünkü temaslarım sonucunda çok fazla umutlu olduğumu söyleyemiyorum. Tıkanıklığın aşılması için yeni bir istişare gerekli. Türkiye’ye döndüğümde yeni bir değerlendirme yapacağız, 5 beklenti ile ilgili ne yapılabilir onu değerlendireceğiz. Böyle bir ortamda terörle mücadele kanunda değişiklik Türkiye siyasetinin konusu olamaz, bunun karşılıklı anlayışla çözülmesi lazım. Bütün süreci olumlu bakıyorum ama her ülkenin yapabilecekleri vardır, yapamayacakları vardır.

Avrupa Birliği, sığınmacılar için sert çıktı

vize-muafiyeti-gidahatti

‘Komisyonun yeni bir karar vermesi şu aşamada elzemdir’

Bugün bulunduğumuz noktada sürecin haziran sonuna bitmesi için önümüzde çok zaman kalmadı, süratle adım atılması, komisyonun Türkiye ile birlikte çalışarak yeni bir değerlendirme yapması gerekir. Komisyonun yeni bir karar vermesi şu aşamada elzemdir. Paradigmanın yeniden değiştiğini AB görmelidir.

AB’ye vize serbestisi kararı 18 Mart’a kaldı

‘Vize tek bir unsur değildir’

Geri kabul anlaşması henüz yürürlüğe girmemiştir, vize tek bir unsur değildir, 6-7 unsurun birlikte değerlendirildiği bir konudur. Önümüzdeki dönemde bu anlaşmanın tamamına bakacağız ve stratejimizi saptayacağız.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir