Bakan Albayrak duyurdu: 3.6 milyar dolarlık Çin kredisi tamam!

-
Bakan Albayrak duyurdu: 3.6 milyar dolarlık Çin kredisi tamam!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BRICS Zirvesi için gittiği Güney Afrika’da Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya gelirken, görüşmeye katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Çinli finans kuruluşlarından özel sektör, kamu kurumları ve bankalara sağlanacak 3.6 milyar dolarlık kredi paketinin tamamlandığını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, BRICS Zirvesi için eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping başkanlığında yapılan görüşmeye ilişkin twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.

Erdoğan-Şi Cinping görüşmesi

“Sayın Cumhurbaşkanımız ile BRICS Zirvesi için geldiğimiz Güney Afrika’da, Çin Devlet Başkanı Sn. Şi Cinping ile Sn. Cumhurbaşkanımız arasında gerçekleşen oldukça verimli görüşmeye katıldık” ifadesini kullanan Albayrak, Çin’den 3.6 milyar dolar tutarındaki kredi paketinin tamamlandığı açıklamasını da, Güney Afrika’da bulunduğu sırada yaptı.


  Gıda devine 230 milyon dolarlık sendikasyon kredisi

Pekin ziyaretinin fotoğrafları ile açıkladı

Albayrak resmi twitter hesabından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak Mayıs ayında yaptığı Pekin ziyaretine ilişkin fotoğraflar eşliğinde yaptığı paylaşımda, Çinli finans kuruluşlarından özel sektör, kamu kurumları ve bankalara sağlanacak 3.6 milyar dolarlık kredi paketinin tamamlandığını bildirdi.

“Çin seyahatimizdeki görüşmelerimiz meyvesini verdi. Çinli finans kuruluşlarından, enerji ve ulaştırma sektörü yatırımları için, özel sektör, kamu kurumları ve bankalara sağlanacak 3.6 milyar dolarlık kredi paketi tamamlandı” diyen Albayrak, aynı paylaşımında, Çin seyahatinde Industrial and Commercial Bank of China ziyaretine ilişkin fotoğrafları da yineledi.


  ABD Senatosu’nda “Türkiye kredileri sınırlansın” teklifi

Albayrak, fotoğrafı, “Pekin ziyaretimizin son programında dünyanın en büyük bankası olan Industrial and Commercial Bank of China’nın (ICBC) Başkanı Yi Huiman ile Türkiye’deki enerji yatırımlarında finansman ve uzun vadeli stratejik işbirliği konularını ele aldık” ifadeleriyle birlikte paylaştı.

Kuşak ve Yol Yatırım ve Finansal İş Birliği Zirvesi için Ankara’ya gelen ICBC Başkanı Yi Huiman da, Türkiye ve Çin’in gelecekte ekonomik ve sosyal gelişimde daha fazla iş birliği yapacağını belirterek, “Türkiye’nin öne sürdüğü ‘Orta Koridor ile ‘Kuşak ve Yol’ inisiyatiflerinin uygulanmasıyla iki ülke arasında ekonomik gelişim ve iş birliği adına yeni fırsatlar ortaya çıkacaktır” demişti.


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın