Ayvalık zeytinyağını uluslararası arenaya tanıtıyor

-
Ayvalık zeytinyağını uluslararası arenaya tanıtıyor

Yudum Gıda, “Zeytinyağının Kalbine Yolculuk” projesi kapsamında, 20 farklı ülkeden 40 üst düzey yöneticiyi Ayvalık’ta ağırladı.

Yudum FabrikaYudum Zeytin BahçesiAyvalık zeytinyağını uluslararası arenada tanıtmayı amaçlayan program kapsamında konuklar, iki gün boyunca zeytin ve zeytinyağı hakkında bilgi aldı, zeytinyağı üretim sürecini tüm aşamalarıyla yerinde deneyimledi, zeytin ağacı dikti ve Yudum Gıda’nın tesisini gezdi.

Programın ikinci gününde Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı İbrahim Kantarcı ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Renklidağ’ın katılımıyla bir konferans düzenlendi. Konferansta yurtdışından gelen yöneticilere Ayvalık zeytinyağı, Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı alanındaki konumu ile Yudum’un zeytinyağı konusundaki uzmanlığı hakkında bilgi verildi.

Yudum Konferans1“Türkiye, zeytinyağı ihracatında büyük potansiyele sahip”

Konferansta konuşan Yudum Gıda Genel Müdürü Houmer Balazadeh, “Türkiye, zeytinyağı ihracatı bakımından büyük potansiyele sahip. Bu potansiyeli ortaya çıkarmak ve Türkiye’nin zeytinyağı konusunda hak ettiği değere kavuşmasını sağlamak büyük önem taşıyor. Bu konuda tüm paydaşlara önemli görevler düşüyor. Biz de Yudum Gıda olarak, Türkiye’nin bu önemli değerini yurtdışına tanıtmak için farklı projeler hayata geçiriyor ve uluslararası pazarda Türkiye’yi gururla temsil etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yudum Konferans2“Ayvalık zeytin ve zeytinyağı üretiminde söz sahibi”

Ayvalık’ın 2.5 milyon civarında zeytin ağacı ile zeytin ve zeytinyağı üretiminde söz sahibi olduğunu vurgulayan Yudum Gıda Fabrika Direktörü Ahmet Topçu da, “Biz de 116 dönüm arazi üzerine kurulu, 18.000 m² kapalı alana sahip Ayvalık Fabrikamız ile doğanın mucizesi zeytinyağını yerinde şişeliyor ve tüketicilerimize sunuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz ihracat ve dünyanın farklı bölgelerinden gelen konukları Ayvalık’ta ağırladığımız bu gibi etkinliklerle de Ayvalık zeytinyağının uluslararası arenada tanıtımına katkıda bulunuyoruz. Önümüzdeki dönemde de benzer projeler gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Yudum Zeytinyağı Duyusal Analizi“Zeytinyağı alanındaki bilgi birikimini konuklarımızla paylaştık”

Türkiye’de üretilen zeytinyağının önemli bir “değer” olduğunu belirten Yudum Gıda Pazarlama Müdürü Burcu Yaman ise “Yudum Gıda olarak, zeytinyağı alanında sahip olduğumuz yıllara dayanan tecrübe ve bilgi birikimini farklı ülkelerden gelen konuklarla paylaştık. Türkiye’yi ve Ayvalık’ı zeytinyağının kalbi olarak konumluyoruz. ‘Zeytinyağının Kalbine Yolculuk’ adını verdiğimiz gezimiz ile Ayvalık zeytinyağını uluslararası arenada tanıtmayı amaçladık. Gezimizin ayrıca Türkiye’nin zeytinyağını tanıtma bakımından önemli bir adım olduğunu ve önümüzdeki dönemde Türkiye’nin zeytinyağı ihracatına olumlu katkılar sunacağına inanıyoruz” dedi.

Savola Grup bünyesinde yer alan, Türkiye’nin en büyük sıvı yağ üreticisi Yudum Gıda’nın çatısı altında Yudum, Sırma, Cielo ve Brillo markaları yer alıyor. Sıvıyağ pazarında yıllardır Yudum ve Sırma markaları ile Türkiye’nin en çok tercih edilen sıvı yağlarını üreten Yudum Gıda’nın Ayvalık’taki fabrikasının yıllık üretim kapasitesi; mısır yağı ve ayçiçek yağı için 85.000 ton, zeytinyağı için 20.000 ton. Yudum Gıda; ayçiçek, mısır ve zeytinyağı üretimi ile ihracat pazarlarında sektörünün en önemli üreticileri arasında sayılıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir