Avustralya’da bakliyat yılı heyecanı!

-
Avustralya’da bakliyat yılı heyecanı!

BM’nin, Türkiye’nin de önerisiyle 2016 yılını Uluslararası Bakliyat Yılı ilan etmesi, dünyanın en büyük bakliyat ihracatçılarından Avustralya’yı da harekete geçirdi.

bakliyat1Avustralya, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Kasım ayı başında tanıtımı yapılan ve resmi açılışı 6 Ocak 2016 tarihinde yapılacak olan 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı girişimine katılan 40 ülkeden birisi.

Avustralya ekonomisine yılda 1,6 milyar Avustralya doları katkıda bulunan baklagiller endüstrisi sayesinde, Avustralya, dünyanın en büyük bakliyat ihracatçıları arasında yer alıyor. Ülke özellikle soya fasulyesi, mercimek, nohut, acı bakla ile fasulye ve bezelye çeşitlerinde  öne çıkıyor.

Avustralya Tarım ve Doğal Kaynak Ekonomisi Bürosu’nun (ABARES) 2015 yılı Eylül ayında yayınladığı çeyrek dönemlik tarımsal ürün raporuna göre, Avustralya’daki brüt nohut üretimi 30 Haziran 2016 tarihinde sona eren mali yıl için 582 milyon Avustralya doları olarak tahmin ediliyor. Aynı dönemde bezelye üretiminin 121 milyon Avustralya doları, acı bakla üretiminin 219 milyon Avustralya doları olması bekleniyor.

ABARE’nin açıklamasında, Avustralya’nın Çin’e ihraç ettiği tahıl, yağlı tohum ve bakliyatın 30 Haziran’da sona eren mali yıl için 2.291 milyon Avustralya doları değerinde olduğu bildirildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir