Avrupalı tüketici için şeker, “hem dost hem düşman”

-
Avrupalı tüketici için şeker,  “hem dost hem düşman”

Beş Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen son araştırma, tüketicilerin şekeri “hem düşman hem dost” olarak algıladıklarını ortaya koydu. Araştırma, tüketicilerin sağlıkla ilgili endişelerinde şekerin ve karbonhidratın büyük rol oynadığını da gösteriyor.

BENEO infografikFonksiyonel bileşen üreticisi BENEO’nun kalitatif tüketici araştırması, Birleşik Krallık, İspanya, Almanya, Fransa ve Polonya’da gerçekleştirildi. Araştırma kapsamında, 5000’den fazla tüketicinin şeker, karbonhidrat ve beslenme konusundaki algıları kan şekeri tepkisi bağlamında değerlendirildi.

Karbonhidrat, sağlık sorunlarının kilit noktası

Beş ülke ortalamasının üzerinden elde edilen sonuçlar, tüketicilerin sağlıkla ilgili endişelerini önem sırasına göre, kilo kontrolü (%43), yorgunluk ve düşük enerji (%36), stres (%35) olarak sıraladıklarını gösterdi. Tüketiciler söz konusu sağlık sorunlarıyla baş etmede şekerin ve karbonhidratın miktarı ile niteliğinin büyük etken olduğunun bilincindeler.

Tüketicilerin beslenmelerindeki şeker miktarını azaltmak için en temel motivasyonları, şekerin sağlık üzerindeki olumsuz etkisi. Daha az şeker tüketmek isteyen katılımcıların %58’i en önemli itici güçlerinin kilo kontrolü olduğunu söylediler. Ayrıca şeker tüketiminin diyabet gibi zararlı, uzun süreli etkileri de, şekeri tüketimini azaltmaya çalışanların neredeyse üçte birinin saydığı faktörlerden biri oldu.

Çalışmaya katılanlar tükettikleri şeker miktarını azaltmak istemelerine rağmen şeker tutkularından tamamen vazgeçmeye hazır değildiler. Katılımcıların %60’ı şekeri tadını sevdiği, her üç kişiden biri de (%33) genel ruh haline iyi geldiği için tükettiğini belirtti.

‘İyi’ ve ‘Kötü’ karbonhidratı ayrımı güçleniyor yırt

Tüketiciler daha az şeker tüketmenin faydasını görmekle beraber karbonhidratların vücut ve beden için en büyük enerji kaynağı olduğunun da farkındalar. Katılımcıların %46’sı karbonhidrat tüketmelerinin gerekçesi olarak enerji harcamalarını gösterdi. Aynı zamanda iki katılımcıdan birinin “iyi” ve “kötü” karbonhidratı ayırt etmesi, tüketicilerin farklı türlerdeki karbonhidratları birbirinden ayırmaya başladıklarını gösteriyor.

Tam tahıllı, lif, kompleks karbonhidratlar ve yavaş salınımlı karbonhidratlar “iyi” olarak kabul ediliyor. Araştırmaya katılanların %51’i yavaş salınımlı karbonhidratların genel olarak daha iyi ve %60’ı yavaş salınımlı karbonhidratlar ile sürdürülebilir enerji arasında bağlantı olduğunu düşünüyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren BENEO Tüketici Algısı Müdürü Gudrun Dold, “Sonuçlar, şeker ve karbonhidratların günlük beslenmede belirleyici rol oynadığını ortaya koyuyor. Tüketiciler daha az şeker tüketmek istemelerine rağmen şeker benzeri tattan ve zevklerinden vazgeçmek istemiyorlar. Öte yandan tüketiciler ‘iyi’ ve ‘kötü’ karbonhidratları ayırt etmeye başlıyorlar. Bu durum üreticilerin, her yaşam biçimi ve yaş grubu için geliştirilen, fark yaratan yiyecek ve içecek ürünlerinde kullandıkları karbonhidratların niteliğine büyük önem vermelerini gerektiriyor” dedi.

Üreticilerin Palatinose™ (izomaltuloz), hindiba lifleri Orafti® Inülin ve Oligofruktoz ya da şeker ikamesi ISOMALT gibi yavaş salınımlı karbonhidratları tercih etmelerinin, tüketicilerin sağlıklı kilo ve enerji yönetimini destekleyen alternatiflere olan gereksinimlerini karşılamalarına yardım edebileceği belirtiliyor. Şeker pancarı ve hindiba kökünden doğal olarak elde edilen, hafif tatlılığa sahip bu fonksiyonel bileşenler, tüketicilerin şeker benzeri tat isteklerini karşılamalarına yardımcı olurken, yüksek glisemik şekeri ve/veya kalori miktarını düşürerek besinsel profili geliştiriyor. BENEO, kan şekerini düşürücü özellikleri olan diyet lifleri oligofruktoz ve inülin,  benzersiz yavaş salınımlı karbonhidratı Palatinose™ ve şeker ikamesi ISOMALT için pozitif EFSA görüşü ve ilgili sağlık beyanlarını almış bulunuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir