Avrupa’da en cazip üretim üssü Türkiye

-
Avrupa’da en cazip üretim üssü Türkiye

Türkiye, ucuz maliyet, iş gücü, pazara erişim, sürdürülebilirlik, tedarik zinciri gibi firmaların üretim üslerini belirlemede önde gelen kriterler bakımından küresel ölçekte yapılan bir araştırmada, Avrupa’da birinci, dünyada ise sekizinci sırayı aldı.

Dünyanın önde gelen ticari gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden Cushman&Wakefield, küresel ölçekte ülkelerin üretim çekiciliğini ortaya koyan raporunu yayınladı. Küresel ölçekte en önemli üretici ülkelerin sıralandığı rapora göre; ucuz maliyet, iş gücü, pazara erişim, sürdürebilirlik, tedarik zinciri gibi unsurlar, firmaların üretim üslerini belirlemede başlıca faktörleri oluşturuyor.

Reuters’in haberine göre, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, artan işçilik ve işletme maliyetleri nedeniyle çekiciliğini nispeten kaybetti. Çin’in yerine Malezya, Endonezya ve Vietnam gibi düşük maliyetli ülkeler öne çıkarken, dünya genelinde maliyet açısından ilk sırayı Malezya aldı. Rapor, Asya Pasifik ülkelerinin bir üretim destinasyonu olarak hakimiyetlerini sürdürdüğünü ortaya koyarken, endeks sıralamasında ilk 10’un 7’si bölge ülkelerinden oluştu.

En önemli üretici ülkelerin sıralandığı rapora göre Türkiye, 2014 yılına kıyasla üç basamak yükselerek dünyada sekizinci sırayı aldı. Avrupa, Asya, Rusya ve Afrika’nın kesişim noktası olarak konumlanmasının yanı sıra önemli altyapı yatırımlarından da faydalandığı belirtilen Türkiye, Avrupa’nın ise en önemli üretim üssü konumunda bulunuyor.

Hem güvenlik, hem de maliyet açısından daha güçlü enerji platformu, kaya gazı ve yenilenebilir enerji kaynaklarının Amerika Birleşik Devletleri’nin profilini güçlendirdiğine işaret edilen rapora göre, ABD’de beş sıra yükselerek dördüncü sırayı aldı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın