Avrupa TTIP için gıda güvenliğinden taviz vermeyecek!

-
Avrupa TTIP için gıda güvenliğinden taviz vermeyecek!

AB ile ABD arasında müzakereleri devam eden Transatlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı (TTIP) konusunda Avrupa kanadından sesler yükselmeye devam ediyor. Özellikle ABD’nin gıda güvenliği konusundaki yaklaşımı, Avrupalı siyasetçilerden tepki görüyor.

ABD ile ABD arasında dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması olması hedeflenen Transatlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı (TTIP) müzakereleri, ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “TTIP’i 2016 sonuna kadar imzalamak istiyoruz” açıklamaları üzerine hızlanmıştı.

obama-barack-gidahatti

Ancak süreç içinde ABD’nin hiçbir konuda taviz vermediği ve kendi taleplerini dayattığı gerekçesiyle Avrupa’da yükselen muhalefetle müzakerelerin çıkmaza girdiği ifade ediliyor.

ttip-gidahatti

Christian Schmidt: Gıda güvenliği standartlarımızdan vazgeçmeyeceğiz

Son olarak Der Spiegel’e konuşan Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt, “ABD taleplerimiz doğrultusunda hiçbir ciddi adım atmadı” dedi. Almanya otomotiv sanayinin TTIP’ten olumsuz etkilenmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Schmidt, “Eğer ABD’liler otomotiv sektöründe bizden bir taviz alabileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar” diye konuştu.

Gıda Kalitesi

almanya-tarim-bakani-christian-schmidt-gidahatti

TTIP’in en çok etkileyeceği alanlardan biri olan tarım ve gıda güvenliği konularına da değinen Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt, “Otomotiv sektöründe ABD’nin vereceği tavizler karşılığında bizden de üst düzey gıda güvenliğimiz konusunda taviz talep etmeleri kabul edilemez. Gıda güvenliği standartlarımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Daha önce kültür-sanat politikalarını ABD’nin ve Hollywood’un hegemonyasına teslim etmemek için kültür-sanat başlığını TTIP metinlerinden çıkartan Fransa’dan da önceki hafta benzer bir açıklama geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande yaptığı açıklamada, “Anlaşmanın kamusal hizmetler, kültür-sanat ve gıda güvenliği alanlarında dayattıkları kabul edilemez. TTIP, düzenlemelerin olmadığı bir serbest ticaret bölgesi öngörüyor. Anlaşmanın bu haline kesinlikle hayır diyeceğiz” değerlendirmesini yapmıştı.

ttip-protesto-gidahatti

TTIP karşıtı eylemler

Avrupa’da çok sayıda parti, sendika ve toplumsal örgüt tarafından aylardır anlaşmaya karşı düzenlenen kitlesel eylemlere bir yenisi İtalya’da eklendi. İtalya’da hafta sonunda Roma’daki San Giovanni Meydanı’nı dolduran on binlerce kişi TTIP’i protesto etti.

EFSA panelinden gıda güvenliğinde yapılması gerekenler

İtalya’nın en büyük sendikalarından Genel Sendikalar Konfederasyonu (CGIL) tarafından örgütlenen, diğer demokratik kitle örgütlerinin de destek verdiği eyleme katılan göstericiler, “NATO ve TTIP’e hayır” sloganları attı.

Avrupa’da çok sayıda sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek başlattığı Stop TTIP (TTIP’i durdurun” imza kampanyasında da yaklaşık 3.1 milyon imza toplanmış ve Kasım ayında AB’ye iletilmişti.

Türkiye, AB ile Gümrük Birliği anlaşması nedeniyle TTIP’in olası olumsuz etkilerinden korunmak için Gümrük Birliği anlaşmasının revize edilmesini istiyor. AB ile bu konuda çalışmalar da başlatılmış durumda.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir