Avrupa Komisyonu: Sütte büyüme azalacak

-
Avrupa Komisyonu: Sütte büyüme azalacak

Avrupa Komisyonu: Sütte büyüme azalacak. Yayınlanan Avrupa Komisyonu raporuna göre süt ürünleri ve süt ithalatlarında dünya piyasaları 2025’e kadar yıllık sadece %2,4’lük büyüme sağlayacak.

Bu büyüme değerinin önceki yıllara kıyasla daha yavaş olduğu belirtilen raporda, geçmişte görülen yıllık 1,9 milyon tonluk büyüme yerine yıllık yaklaşık olarak 1,4 milyon tonluk bir büyüme gerçekleşeceği öngörülüyor.

Avrupa Komisyonu’nun 2015-2025 AB Tarım Piyasaları ve Gelir Beklentileri adlı Aralık ayında yayınladığı rapor, AB tarımsal emtia pazarlarında bulunan birçok pazarı makroekonomik varsayımlar çerçevesinde inceliyor.

2025 yılına kadar dünya süt ürünleri üretiminin sadece %7,5’inin ticaretinin yapılacağını belirten rapora göre bu durum, süt ürünleri piyasa fiyatlarını büyük ölçüde etkileyecek kısa vadeli dengesizliklerin oluşma riskine işaret ediyor.

Zaman içerisinde fiyat değişiklikleri

Rusya’nın ithalat yasakları ve Çin’in satın almasındaki azalmalar sonucu ortaya çıkan düşük fiyatlar dünyanın geri kalanı tarafından dengelenmekte. Süt ürünleri tüketimi ve nüfus artışını destekleyen diyetlerin popülerliğinin artması da talebin güçlü bir şekilde büyümesini sağlıyor.

Dünya süt fiyatlarının kısa vadede ılımlı değerlere doğru toparlanacağının da belirtildiği rapora göre süt fiyatlarının 2020-2025 arasında ton başına 360 avro değerine ulaşması bekleniyor. Çin ise ithalatını kısmasına rağmen dünya süt ürünleri ticaretinin %22’sine sahip olarak dünyanın en büyük süt ürünleri ithalatçısı olma rolünü koruyacak.

AB’nin ihracat payı yükselecek, Yeni Zelanda sıkıntılı

AB’nin üretimini arttırma potansiyeline sahip olduğunu belirten Komisyon raporu, AB’nin en büyük rakibi olan Yeni Zelanda’nın ise doğal kaynak azlığı nedeniyle daha gerilerde kalacağını belirtiyor. Dünyanın temel ihracatçıları arasında AB’nin üretim ve ihracatta en büyük artışa sahip olacağını öngören rapor, kotaların kalkması ve güçlü üretim kapasitelerinin varlığının bu artışın altında yatan temel faktörler olacağını açıklıyor.

Diğer bir yanda ise Yeni Zelanda, gelecek on yıl içerisinde yıllık öngörülen %1,7 gibi zayıf bir büyüme değeri ile geçen on yılın %5,2’lik değerinin oldukça altında kalacak. Ülke, %31’lik payı ile dünyanın en büyük ihracatçısı olmaya devam edecek ancak AB kendi pozisyonunu %28’e taşıyarak Yeni Zelanda’yı yakından takip edecek.

Peynir üretiminde önemli artış

Raporda süt tedarikinde bol mevcudiyetin daha fazla peynir ve tereyağı anlamına geleceği belirtilirken, gelecek on yıl içerisinde peynirde 1,15 milyon tonluk artış olacağı öngörülüyor. Bu rakam ile toplam üretim 2025’e kadar 11,2 milyon tona ulaşmış olacak.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın