Avrupa Komisyonu raporuna göre TTIP, fiyatları arttırabilir

-
Avrupa Komisyonu raporuna göre TTIP, fiyatları arttırabilir

Taslak halindeki bir Avrupa Komisyonu (EC) raporuna göre, AB ile ABD arasında yapılması planlanan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP), tüketici ürünleri fiyatlarını arttırabilir.

Bu ay içinde taslak olarak yayınlanan teknik rapor, Avrupa Komisyonu’nun resmi görüşlerini değil, raporu hazırlayan danışmanların değerlendirmelerini yansıtıyor.

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen taslak çalışma, yapılacak bir anlaşmanın tüketici ürünleri fiyatlarında %0,3 civarında bir artışa neden olabileceğini öne sürdü.

Avrupa Tüketici Kuruluşu (BEUC) genel direktörü Monique Goyens, ortalama tüketici ürünleri fiyatlarının artma olasılığının, 3 yıl önce anlaşmayla ilgili müzakereler başladığında tüketicilere söylenenler ile çeliştiğini ifade etti.

Monique Goyens, ABD ile yapılacak ticaret anlaşmasının tüketiciler açısından en önemli faydasının ürünlerin ucuzlaması olacağını, ancak bu ihtimalin artık tehlikede olduğunu söyledi.

En büyük suçlu İngiltere

gida-market-gidahatti

Rapor, kullandığı yöntemlerin zayıf yönlerinden de bahsediyor

Raporda, birçok hane halkı grubunda maaş artışlarının söz konusu fiyat artışlarını geride bırakacağı ifade edildi. Bunun yanında raporda, işlenmiş gıdalardaki tarife dışı önlemlerde yaşanacak düşüşün modellenmemesi nedeniyle, tüketici fiyatlarındaki artışın olduğundan fazla tahmin edilmiş olabileceği de kabul edildi.

Raporda, TTIP’in tüketim ürünleri  arasında en çok gıda fiyatlarını etkileyeceği, yoksul bireyler üzerindeki harcama etkisinin diğer ekonomik gruplardan daha fazla olacağı belirtildi.

Rapor bulgularına birçok eleştiri yapıldı

Ticaret birliği FoodDrinkEurope’ta iletişim direktörü olan Florence Ranson, TTIP’in tüketici fiyatlarını etkileyeceği yönündeki iddiaların belirli bir analiz modeli esas alınarak öne sürüldüğünü söyledi.

AB’de Sürdürülebilir Kalkınma için tarım ve gıda

Raporda da ifade edildiği gibi kullanılan ekonomik modelin sınırlı olduğunu ve bu nedenle muhakeme yapmanın imkansız olduğunu belirten Ranson, daha genel bir değerlendirme yaparak FoodDrinkEurope’un ticaret anlaşmalarını desteklediğini ifade etti.

ab-abd-ttip-dan-mullaney-ignacio-bercero-gidahatti

Ticaretten sorumlu Avrupa Komiseri Cecilia Malmström, yeni taslaktaki verilerin çok ciddiye alınmaması konusunda uyarıda bulundu.

Cecilia Malmström, taslak versiyonun paydaşlar ve diğer çevreler tarafından dikkatle incelendiğini, ancak bu değerlendirmelere şüpheyle yaklaşılması gerektiğini, ekonomik analizin birçok varsayım ve uyarıya sahip bir modellemeye dayandığını ifade etti.

Malmström, sayılarla ilgili analiz yapılırken dikkatli olunması gerektiğini, özellikle diğer verilere göre değişebilen piyasa verisi gibi durumlarda hassas davranılması gerektiğini sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın