Avrupa Kalkınma Bankası’ndan Altıparmak’a dev destek!

-
Avrupa Kalkınma Bankası’ndan Altıparmak'a dev destek!

Ülkemizin önemli bal firmalarından Altıparmak, yeni ürünler geliştirmek amacıyla Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası’ndan (EBRD) 20 milyon TL’lik (4,4 milyon avro) kredi almaya hak kazandı.

EBRD, Altıparmak Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye vereceği 20 milyon TL krediyle, firmanın değer zincirindeki gelişimini destekleyecek.ari-bal-gidahatti

Finansman, Altıparmak Gıda’nın Balparmak markası ile ambalajladığı doğal bal ve arı ürünleri yelpazesini genişletmesine olanak tanıyacak. Kredi aynı zamanda firmanın yeni katma değerli apiterapi (bal arısı ürünlerine dayalı bir alternatif tıp dalı) takviyelerini ve polen, propolis ve arı sütü gibi işlevsel arı ürünlerini geliştirmesinde kullanılacak.

Altıparmak’ın son teknoloji araştırma ve geliştirme merkezi, bu yeni ürünlerin geliştirilmesinde önemli rol oynayacak. 2016 yılında lisans alan bu merkez, firmanın özellikle büyük piyasalardaki büyümesinde ciddi pay sahibi.balparmak-logo-gidahatti

Altıparmak bu desteği en iyi şekilde kullanacak

EBRD kredisi mevcut borçların da yeniden yapılandırılarak firmanın büyüme planlarına ve en yeni inovasyonlara odaklanmasına destek olacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan  EBRD Türkiye Yöneticisi Arvid Tuerkner şunları söyledi: “Araştırma ve geliştirme stratejik büyümenin önemli bir aracı. Bu kredinin Altıparmak Gıda’nın markasına; Türkiye ve yurtdışındaki satışlarını arttırmasına yardımcı olacağına eminiz.”

Altıparmak Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Altıparmak ise şu şekilde konuştu:

“EBRD ile olan işbirliğimizin, sağlıklı yaşam tarzlarına sürdürülebilir bir şekilde katkı yapan doğal bal ve katma değerli arı ürünlerini tüketicilere sunma hedefimize katkı koyacağına hiç şüphem yok.”

Bankanın sağlayacağı kredi, Türkiye’deki yerel halk ve endüstri paydaşları için de faydalı olacak. Halihazırda arıcılar için eğitim sağlayan firma, bu uygulamayı istihdam fırsatları sağlayacak şekilde genişletiyor. İstihdam fırsatı firmanın tesislerinin bulunduğu Muğla bölgesindeki dağlık alanlarda, özellikle gençler ve kadınlar için  faydalı olacak. Eğitim programı, yenilikçi internet araçları ile öğrenmeyi ve sahadaki mobil destek ekiplerini kapsayacak.

EBRD sürdürülebilir ekonomik gelişimi hedefliyor

Kadınların, gençlerin ve uzak bölgelerdeki insanların ekonomik faaliyetlere daha çok dahil edilmesi için Türk firmalarıyla çalışmak; EBRD’nin sürdürülebilir ekonomik gelişim ve büyümeyi destekleme çabalarının bir parçası.

Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası Türkiye’de önemli bir yatırımcı. Banka bugüne kadar ülke ekonomisindeki farklı sektörlere 9,5 milyar avro yatırım yaptı. Yatırımlarının neredeyse tamamının özel sektörde olması dikkat çekiyor. Bankanın yalnızca 2017’deki yatırımları 1.5 milyar avro seviyesini aştı.

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir