Avrupa iş dünyası Brexit için ne düşünüyor?

-
Avrupa iş dünyası Brexit için ne düşünüyor?

İngiltere’deki AB referandumundan çıkan Brexit kararına, Avrupa iş dünyasından da değerlendirme geldi. Avrupa Özel Sektör Konfederasyonu BusinessEurope Başkanı Emma Marcegaglia, Avrupa iş dünyasının Avrupa Birliği’ne olan inancının güçlü bir şekilde devam ettiğini vurguladı.

İngiltere’de gerçekleştirilen referandumla ilgili bir basın açıklaması yapan BusinessEurope Başkanı Emma Marcegaglia, Brexit’in belirsizliklere sebep olduğunu, artık Avrupa Birliği’nin reform sürecine odaklanması gerektiğini ifade etti.

businesseurope-emma-marcegaglia-gidahatti

Üye ülkeleri Tek Pazar, ortak ticaret politikası ve Euro’ya olan taahhütlerini yinelemeye davet eden Marcegaglia açıklamasında, güvenlik, göç, iklim değişikliği, ekonomik ve sosyal kalkınma gibi güçlüklerin hepsinin uluslararası boyutu olduğuna dikkat çekerek, en verimli sonuçların ancak Avrupa düzeyinde alınabileceğine işaret etti.

Avrupa Birliği’nin üye ülkelere değer katmaya devam etmesi gerektiğini vurgulayan Emma Marcegaglia, bazı alanlarda “daha fazla Avrupa” yaklaşımı izlenerek bu konuların AB düzeyinde ele alınması; AB’nin artı değer sağlamayacağı alanlarda ise üye ülkelerin ulusal yaklaşım izlemesi gerektiği çağrısında bulundu.

jean-claude-juncker-gidahatti

Bu arada Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, İngiltere’de Brexit ile sonuçlanan referandumun olası etkilerini ele almak üzere 28 Haziran Salı günü olağanüstü toplandı. Referandum sonucunun analiz edileceği Genel Kurul toplantısının sonunda milletvekilleri tarafından bir kararın oylanması bekleniyor.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’na AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB ülkelerinin temsilcileri de katılacak.

AB Küresel Stratejisi

Bu arada İngiltere’deki Brexit kararının şokunu atlatmaya çalışan AB’nin, güvenlik ve dış politika başlıklarında AB Küresel Stratejisi üye ülkelere sunuldu.

AB Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, 28-29 Haziran’da gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi öncesinde üye ülkelere güvenlik ve dış politika başlıklarında AB Küresel Stratejisi’ni sundu.

ab-komisyonu-federica-mogherini-gidahatti

AB ülkeleri, AB kurumları, sivil toplum ve düşünce kuruluşlarıyla sürdürülen yoğun görüşmeler çerçevesinde oluşturulan belge, AB’nin küresel rolüne ilişkin olarak izlenecek stratejiyi çiziyor. Strateji belgesinin ayrıntıları Yüksek Temsilci ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini’nin AB Liderler Zirvesi’nde yapacağı sunumdan sonra açıklanacak.

AB Liderleri, Haziran 2015’te gerçekleştirilen zirvede Avrupa Dış Eylemler Dairesi’nin küresel bir strateji hazırlamasını istemiş ve Federica Mogherini’yi stratejinin hazırlanması konusunda görevlendirmişti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir