Avrupa dönere savaş açtı!

-
Avrupa dönere savaş açtı!

Avrupa’nın birçok kentinde döner satışına yasak getirilmesi ya da işletmelere yüksek ceza kesilmesi tepki çekiyor. Bu duruma tepki gösteren Bedri Usta restoranlarının sahibi Bedrettin Aydoğdu, yaşananları “Faşizm” olarak nitelendirdi, “O halde biz de hamburger ve pizzacıları kapatalım” dedi.

Özellikle Türk nüfusun yoğun olduğu Avrupa kentlerinde çok sayıda döner ve kebap restoranı faaliyet gösteriyor. Örnek olarak Almanya’da yaklaşık 400 ton civarında döner üretiliyor. Bu dönerler 15.000 büfede satışa sunuluyor.

doner-angela-merkel-gidahatti

Türk mutfağının yurtdışındaki en önemli temsilcilerinden dönere karşı yabancılar savaş açtı. Başta İtalya, Fransa ve Almanya olmak üzere Avrupa’nın bir çok ülkesinde döner dükkanları bir bir kapatılıyor.

Gerekçe olarak da farklı sebepler sunuluyor. İtalya kendi mutfağını korumak için böyle bir uygulama başlattığını açıklarken, Almanya hükümeti dönerci ve dürümcülerin steril üretim yapmadığını iddia ediyor. Fransa ise döneri, Paris terör saldırısı sonrası Müslüman yemeği olarak nitelendirerek işletmelere gereksiz cezalar keserek döner dükkanlarını kapatıyor. Öyle ki Almanya dönerin ismini ‘dönen şiş’ olarak değiştirmek istiyor. Almanya’da tabelasında ‘döner’ yazıyor diye bir işletmeye 500 avro ceza dahi kesildi.

Fransa renk kodlu etiketlemeyi tartışıyor

almanya-doner-salonu-gidahatti

İşte son dönemde bazı Avrupa kentlerinde yaşanan bazı olumsuz gelişmeler:

– İtalya Floransa’da kentin kimliğini ve yemek kalitesini korumak için restoranların en az yüzde 70’inin yerel olması koşulu getirildi. Bu nedenle birçok döner dükkanı kapatılıyor.

– Almanya’da yetkililer döner yerine, ‘dönen şiş’ yazılmasını istiyorlar. El ilanlarında ve menülerde döner yazılmasının yasak olduğu Almanya’da bir dönerciye “tabelasında döner yazıyor” diye 500 avro ceza kesildi.

-Almanya’da yapılan denetimlerde bazı dönercilerin temiz olmadığı saptandı.

-Fransa’da Şubat ayında elinde dönerle otobüse binen bir kişi polis zoruyla otobüsten indirildi.

– İtalya’nın Verona kentinde de ucuz ve hızlı döner ve dürümcülerin yaygınlaşması kent yönetimini harekete geçirdi. Kent merkezinde etnik gıda hazırlayıp satan işletmelerin açılması yasaklandı.

bedri-aydogdu-bedri-usta-gidahatti

Faşizm eleştirisi

Kebap ve döner sektörünün köklü markalarından Bedri Usta restoranlarının sahibi Bedrettin Aydoğdu, yaşanan gelişmeleri ‘faşizm’ olarak değerlendirdi. Sadece Berlin’de bulunan 800 döner büfesinden yıllık 3 milyar avronun üzerinde ciro yapıldığı belirten Aydoğdu, “Berlin özelinde 200 binden fazla kişiye istihdam sağlanıyor. Bu yasaklar bizim Türk işletmecilerine verdiği zarardan ziyade kendilerine de zarar verecek” dedi.

Fransa’da benzeri görülmemiş kuş gribi krizi

Müslüman yemeği diye karalama kampanyası başladı

Avrupa’da binlerce döner işletmecisi bulunduğunu hatırlatan Bedrettin Aydoğdu, “Özellikle Avrupa’da yaşanan terör saldırıları sonrası bu haberleri daha fazla almaya başladık. Müslüman kültürüne ait dönere karşı bu karalama kampanyasını kabul etmiyoruz. Bizim binlerce Türk işletmecimiz yurtdışında bu yolla para kazanıyor. O halde biz de Pizza ve hamburgere yasak getirelim” diye konuştu.

Dönerin son yıllarda Avrupa’da çok fazla tüketildiğine de dikkat çeken Aydoğdu, “Döner artık global bir yiyecek haline geldi. Avrupa’da insanlar fast-food tüketimde döneri tercihe diyor. Dolayısıyla ünlü fast food markalarının satışları düşüyor. Dönerin bu başarısı bu dünya markalarını rahatsız ediyor. Dolayısıyla içeride lobi yapılıyor” ifadelerini kullandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir