AVM Ciro Endeksi Ekim’de %5,7 arttı

-
AVM Ciro Endeksi Ekim’de %5,7 arttı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Ciro Endeksi’nin Ekim ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi Ekim 2015 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre %5,7artarak 185 puana ulaştı.

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar Ekim 2015’te, bir önceki yılın aynı ayına göre 10 puan arttı ve verimlilik m2 başına 772 TL’ye ulaştı. Verimlilik, İstanbul’da 893 TL, Anadolu’da ise 691 TL olarak gerçekleşti.

Ekim’de en yüksek ciro artışı hipermarket kategorisinde

2014 yılı Ekim ayı ile karşılaştırıldığında 2015 Ekim döneminde kategoriler bazında ciro endeksi %6’lık bir artış gösterdi. En yüksek ciro artışı %38 oranıyla hipermarket kategorisinde yaşanırken, teknoloji hipermarket ciroları %31, ayakkabı çanta kategori ciroları %19, Yiyecek ciroları %18 ve giyim ciroları %2 arttı. AVM’lerdeki diğer alan cirolarında %3’lük düşüş yaşandı.

Ziyaret Sayısı Endeksi ise Ekim ayında, 2014 yılı Ekim ayına göre %1,9’luk bir artış kaydetti.

hulusi-belgü-www.gidahatti.com“Organize perakende ve AVM’ler çıtayı daha da yükseltecek”

AVM Endeksi Ekim 2015 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü, şunları söyledi:

“2015 yılı geneline baktığımızda AVM Endeksi’nin her ayı artışla kapattığını görüyoruz. Bu sektörümüz açısından oldukça iyi bir sonuç. 2015 yılı sektör olarak hem bölgesel sorunların hem de sancılı bir seçim yılı olması nedeniyle siyasal arenada belirsizliklerin yoğun yaşandığı bir yıl. Yılın tamamına baktığımızda böylesi bir süreçte ciroların beklenenin üzerinde artış göstermesi de, bizleri hem şaşırtıyor hem de memnun ediyor.

Ekim 2015’e kategoriler bazında baktığımızda ise en yüksek artışın hipermarket kategorisinde olduğunu görmekteyiz. Yüzde 38’lik bu artışın sebebini şu şekilde yorumlayabiliriz. 2014 yılını genel ciro endeksinin oldukça gerisinde kapatan Hipermarket ciroları yılın tamamında yüzde 2,16 artış göstermiş ve Ekim 2014 döneminde ise yüzde 14’lük bir düşüş yaşanmıştı. Bu nedenle de Ekim 2015 döneminde yüksek görünen hipermarket ciro artışı aslında daha çok bir toparlanmaya işaret etmekte diyebiliriz.

Genel ciro endeksi tablosunu incelediğimizde görmekte olduğumuz ise Ekim ayında da AVM cirolarının artmaya devam ettiği. Bu noktada seçimin hemen öncesinde dahi bu artışın devam ediyor olması çok önemli bir durum. Dolayısıyla da 2015 yılının verileri dikkate alındığında AVM ve organize perakende sektörünün 2016’da, seçim dönemini atlatmış istikrar ortamında çıtayı daha da yükselteceğini öngörebiliriz.”

AVM Sektörüne sorumlu liderlik yapmak ve sektörün sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak amacıyla 2009 Mart ayında kurulan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), bugün üyelerinin kontrolündeki AVM’ler ile sektörün % 60‘indan fazlasını temsil ediyor.

Ayrıntılı bilgi ve kaynak

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın