Atama çilesi çözüm bekliyor

-


Atama çilesi çözüm bekliyor

Ziraat mühendisleri Türkiye’de kamuya atanma konusunda en çok sıkıntı yaşayan mühendislik dallarının başında geliyor. 20 bin ziraat mühendisi yıllardır devlete atanmayı beklerken, ne yazık ki bunların çok az bir kısmı istediğini elde edebildi. En büyük problemlerden biri ise, ayrı branşlara göre atama yapılmaması.

Tarım sektörü oldukça geniş bir alanı kapsıyor ve kendi içinde birçok farklı kola ayrılıyor. Sektörün ana oyuncusu olan ziraat mühendisleri ise bu kollardan herhangi birinde ilerleyerek iyi bir kariyere sahip olma şansına sahip. Hatta mühendislik dalları içinde en fazla bölüm de 13 ayrı alana ziraat mühendisliğinde bulunuyor. Kariyerini kamuda ya da özel sektörde şekillendirme kararı ise tamamen kişinin tercihine bağlı oluyor. Kimi yeni mezun ziraat mühendisleri özel sektörde bir gelecek planlarken, kimileri de devletten atama bekliyor. Devletin yaptığı atamalar da genelde küçük rakamlarda olduğu için hiçbir zaman yeterli miktarda görülmüyor. Ziraat mühendislerinin çokça önemsediği bu konunun üzerine eğilen tarlasera, yıllar içinde ziraat mühendisi sayısı sürekli artarken, devlet atamalarının ne durumda seyrettiğini inceliyor.

Devlet mühendisten ne istiyor?

Kamuda kariyer düşünen bir ziraat mühendisinin ilk yapması gereken Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girmek ve bu sınavdan yüksek bir puan elde etmek. Bu puan ortalama 85 ve üzeri oluyor. Ancak bazı kamu kurum ve kuruluşları KPSS puanının yanında Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) ve Kamu Personeli Dil Sınavı (KPDS) gibi yabancı dil yeterlilik sınavlarını da şart koşuyor. Atamalar genelde 5-6 ayda bir yapılıyor. Sınav sonuçları 2 yıl geçerliliğini korurken; bir aday, aynı sınav puanıyla 4 kez başvuru yapabiliyor. Ancak araştırma sonuçları, yapılan başvuruların pek sonuç vermediğini gösteriyor.

tarlasera, daha önce de değinmiş olduğu, atama bekleyen ziraat mühendisleri mezunlarının kamuda ve özel sektördeki zorlu mücadelesine bir kez daha dikkat çekiyor. Haberin tamamı tarlasera Aralık sayısında.

http://www.tarlasera.com/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın