Asırlık İngiliz şirketi, Türk şirketinin oldu

-
Asırlık İngiliz şirketi, Türk şirketinin oldu

Kuru meyve sektöründe faaliyet gösteren İzmir merkezli Anatolia Tarım, İngiltere’de 131 yıllık geçmişe sahip gıda üreticisi Whitworths’u satın aldı. Bu satın alma ile birlikte Anatolia kuru meyve, kuruyemiş ve bakliyat sektörlerinde Avrupa’nın en büyük işleme ve paketleme firmalarından biri konumuna gelecek.

İzmir merkezli Anatolia Tarım Ürünleri, İngiltere’nin önde gelen gıda firmalarından Whitworths Limited Şirketi’ni satın aldı.

anatolia-tarim-fabrika-gidahattiİngiliz basınında çıkan haberlere göre, Equistone Partners şirketi, 1886 yılında kurulan ve İngiltere’nin kurutulmuş meyve-sebze alanındaki en büyük şirketlerinden olan Whitworths’u Türk şirketi Anatolia’ya satmaya karar verdi.  Equistone’un 2013’te yaptığı yatırımın ardından Whitworths’un değeri 90 milyon sterline yükselmişti.

Anatolia’nın Merkezi Wellingborough, Northamptonshire’da bulunan Whitworths’u satın almak için ne kadar ödediği konusunda bir açıklama yapılmadı. İki şirketin 38 yıllık bir ticaret ilişkisi olduğu kaydedildi.

Satın almanın ardından mevcut Whitworths yönetiminin faaliyetlerine devam edeceğini bildiren bir şirket yetkilisi, “Bu Whitworths için heyecan verici bir olanak ve tüketicilerimiz, müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz için uzun vadeli faydalar sağlayacak. Yolculuğumuzun geleceği ile ilgili planları paylaşmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Avrupa’nın en büyüğü olacak

Whitworth açıklamasında, “Şirketler birleşerek Avrupa’nın en büyük kurutulmuş meyve ve kuruyemiş işletmesini oluşturacak. Yeni işbirliği Whitworths markasının hem İngiltere’de hem de uluslararası alanda büyümesine fırsat sağlayacak. Ayrıca perakende alanındaki müşterilerimizin ve onların markalarının uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılayacak paketleme tesislerine de yatırım yapma fırsatı oluşacak” denildi.

Konu ile ilgili Anatolia Tarım adına yapılan açıklamada ise “Whitworths Ltd.’in marka bilinirliği ve Anatolia’nın uluslararası pazarlardaki tecrübesi bir araya getirilerek üreticiden nihai tüketiciye güvenilir ve geniş kapsamlı bir tedarik zinciri oluşturulması hedeflenmektedir” ifadelerine yer verildi.

anatolia-tarim-gidahattiAnatolia’nın müşterisiydi

1886 yılında kurulan İngiliz Whitworths, 40 yıla yakın bir süredir Anatolia’nın kuru meyve sektöründe müşterisi konumunda bulunuyordu. 450 kişinin çalıştığı İngiliz şirketinin cirosu yaklaşık 150 milyon avro.

1965 yılında kurulan Anatolia Tarım ise kurutulmuş meyve konusunda faaliyet gösteriyor. İzmir’de 7 bin 500 metrekarelik bir tesisle faaliyet gösteren şirketin yıllık 10 bin ton kurutma kapasitesi bulunuyor.

Şirket, İngiltere ve Avustralya’daki market zincirleri başta olmak üzere Japonya, Kanada, Almanya ve Fransa’nın da aralarında bulunduğu birçok ülkeye ihracat yapıyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir