Asgari Ücret Tespit Komisyonu maliyeti görüşecek

-
Asgari Ücret Tespit Komisyonu maliyeti görüşecek

2016 yılı başından itibaren uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere çalışmalarını sürdüren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, üçüncü toplantısını 18 Aralık’ta TİSK’te yapacak. Komisyonda, hükümetin seçim vaatleri arasında yer alan asgari ücretin bin 300 TL’ye çıkartılmasının, işverene maliyeti ve bu maliyetin azaltılmasına yönelik öneriler ele alınacak.

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 273 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde ise net bin lira 54 kuruş olarak uygulanıyor. Kapıcılarda ise asgari ücret, diğer işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 82 lira 47 kuruş olarak ödeniyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise vergi ve sigorta primleri de eklendiğinde bir işçi için bin 496 lira 36 kuruşa yükseliyor. Bu rakam, bin 273 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücrete, 197 lira 39 kuruş sosyal güvenlik primi, 25 lira 47 kuruş işsizlik sigorta fonuna işveren kesintisi eklendiğinde ortaya çıkıyor.

asgari-ucret-tespit-komisyonu-www.gidahatti.comTürkiye genelinde milyonlarca asgari ücretli çalışanın Ocak 2016’dan itibaren alacağı ücretin belirleneceği Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 2 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Bakanlıkta, ikinci toplantısını 10 Aralık’ta Türk-İş Genel Merkezi’nde yaptı. 18 Aralık’taki üçüncü toplantı ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda (TİSK) yapılacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun TİSK’teki toplantısında, asgari ücretin bin 300 liraya yükselmesiyle işverenin artacak maliyetinin nasıl karşılanacağı konusu masaya yatırılacak. İşveren tarafının önceki toplantılarda gündeme getirdiği “Artan maliyeti devletle paylaşalım” talebini değerlendiren hükümet, “İşveren SGK primi, işveren işsizlik fonu ve asgari geçim indirimi” kalemleri konusunda çalışma yürütüyor.

Çalışmalar, komisyondaki Kalkınma Bakanlığı, TÜİK ve Hazine Müsteşarlığı’nı temsil eden üyelerin Türkiye’nin ekonomik durumuna ilişkin sunumları göz önüne alınarak yürütülürken, hükümetin işveren kesiminin taleplerine yanıt vermesi bekleniyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın