Asgari ücret artışı perakendecileri vuracak

-
Asgari ücret artışı perakendecileri vuracak

AK Parti’nin seçim beyannamesindeki ekonomik vaatlerinin başında gelen asgari ücret artışı, 64. Hükümet Programı’na da girerken, asgari ücretteki %30’luk artışın en çok, çalışanların çoğunluğunu asgari ücretlilerin oluşturduğu perakende sektörünü zorlaması bekleniyor.

sanayiHükümet, yılbaşından itibaren uygulanacak asgari ücretin belirleneceği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na, asgari ücretin 300 TL artırılması teklifini götürecek. Kamu, işçi ve işveren taraflarından oluşan komisyon, hükümetin teklifini aynen kabul ettiği takdirde yılbaşından itibaren asgari ücret %30 artışla bin 300 liraya yükselecek.

Özel sektöre maliyeti 9,2 milyar dolar

Özyeğin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ümit Özlale, Türkiye’nin 26 milyonluk işgücünün yaklaşık olarak 5’te 1’ini oluşturan asgari ücretlilerle birlikte artışın özel sektöre 9,2 milyar dolarlık bir maliyet getirmesinin beklendiğini bildirdi.

Asgari ücret artışından çalışanların genellikle asgari ücretli olduğu perakendecilerin fazlasıyla etkilenmesi bekleniyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren önde gelen perakende zincirlerinden CarrefourSA’nın genel Müdürü Mehmet Nane, asgari ücret artışında toplam etkinin maaş artışından daha fazla olacağını, çalışan başına düşen sosyal güvence primlerinin ve yiyecek ve güvenlik gibi dış kaynaklı hizmet maliyetlerinin artacağını söyledi. Nane, sonuç olarak kâr miktarında ciddi düşüşler olacağını, perakendecilerin maliyetleri azaltmaya çalışacağını ve bu nedenle işten çıkarmalar yaşanacağını ifade etti.

Gida-sanayi,-bilime-dayali-cozumleri-destekliyorAk Yatırım uzmanlarına göre, iş gücü maliyetinin gelire oranı yüksek olan perakende firmaları artıştan sert şekilde etkilenirken, gıda firmalarının, asgari ücret kaynaklı maliyet artışını, fiyat artışları yoluyla tüketicilerine yansıtabileceği, dolayısıyla etkilenmenin gıda sektöründe daha düşük olacağı kaydedildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın