ASEAN Topluluğu resmen kuruldu

-
ASEAN Topluluğu resmen kuruldu

ASEAN’a üye 10 ülke lideri, “ASEAN Topluluğu’nun Kuruluşuna İlişkin 2015 Kuala Lumpur Deklarasyonu”nu imzaladı. Zirvede ayrıca “2025 ASEAN: El Ele İlerleyelim” başlıklı ve gelecek 10 senenin gelişimine yön veren bir belge kabul edildi.

27. ASEAN Zirvesi 22 Kasım’da Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da sona erdi. Ana teması “Halkımız, Ortak Topluluğumuz ve Geleceğimiz” olarak belirlenen Zirvede Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Topluluğu’nun oluşturulmasıyla ilgili “Kuala Lumpur Deklarasyonu” onaylanarak ASEAN Topluluğu’nun resmen kurulduğu duyuruldu.

Zirvede bölgesel ve uluslararası sıcak gündemler ve bölgesel ekonomik entegrasyon işbirliğinin pekiştirilmesi gibi konular ele alındı. Çin Türkçe Radyosu’nda (CRI Türkçe) yer alan habere göre, ASEAN’a üye 10 ülke lideri tarafından imzalanan “ASEAN Topluluğu’nun Kuruluşuna İlişkin 2015 Kuala Lumpur Deklarasyonu”, zirvede elde edilen en büyük başarı oldu.

Bu yılın 31 Aralık tarihinde, siyasi güvenlik topluluğu, ekonomi topluluğu ve sosyal kültür topluluğu temellerinde ASEAN Topluluğu’nun resmen kurulacağı duyurulan zirvede, ayrıca “2025 ASEAN: El Ele İlerleyelim” başlıklı ve gelecek 10 senenin gelişimine yön veren bir belge kabul edildi.

27. ASEAN Zirvesi’nin dönem başkanlığını üstlenen Malezya Başbakanı Najib Razak, Zirvenin kapanışında yaptığı konuşmada ASEAN Topluluğu’nun kurulduğunun ilan edilmesinin bölge için tarihi dönüm noktası niteliği taşıdığını dile getirdi.

ASEAN’ın kurulmasından bu yana geçen 48 yılda büyük başarılar elde ettiğine dikkat çeken Razak, bu başarıların ancak bir başlangıç olduğunu ifade etti. Malezya Başbakanı şunları söyledi:

“Bu zirve, 1967 yılında ASEAN’ın kurulmasından bu yana yapılan en anlamlı zirve oldu. Birçok sonuç elde ettik. Bu seferki zirvede ASEAN Topluluğu’nun kurulacağını duyurduk. Bunun yanı sıra 2025 ASEAN’ın yol haritasını da çizdik.”

CRI Türkçe’nin haberine göre, ASEAN Topluluğu’nun kurulması, Doğu Asya ekonomik entegrasyon sürecinin derinleştirilmesi ve uluslararası terörle mücadelenin güçlendirilmesi gibi gündemlerin yanı sıra Güney Çin Denizi de yoğun ilgi gören konular arasında yer aldı. Malezya Başbakanı Nacib, Güney Çin Denizi konusu için Doğu Asya Zirvesi’ne katılan tarafların fikir birliğinde bulunduğunu belirterek; “Güney Çin Denizi sorunu gerginliği tırmandırmadan çözülmeli. Güney Çin Denizi Eylem Kuralları’na bir an önce ulaşılmalı. Zirvede ayrıca diğer uyulması gereken ilkeyi de ele aldık, yani bölgedeki seyrüsefer ve uçuş güvenliği güvence altına alınması sorunu.” şeklinde konuştu.

27. ASEAN Zirvesi kapsamında ASEAN liderleri, ekonomik işbirliği, bölgede bağlantı şebekesinin kurulması, deniz işbirliği, çevre koruma, terörle mücadele ve yasadışı göç gibi konuları ele alan ikili ve çok taraflı görüşmelerde bulundu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir