Arılar şifalı adaçayı balı üretiyor

-


Arılar şifalı adaçayı balı üretiyor

BURDUR Lisinia Doğa Proje Alanı’nda lavanta, kekik ve adaçayı ekili arazide bal üretimi de başlatıldı. Lisinia Doğa Proje Sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, “Adaçayının pek çok özelliği bala da geçiyor. En önemli özelliklerinden biri mikrop öldürücü özelliği” dedi.

Burdur’da geçen yıl yaklaşık 70 dekarlık arazide adaçayı, lavanta ve kekik yetiştirmeye başlayan Lisinia Doğa Proje Sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, bu yıl bölgede bal üretimine de başladı. Araziye getirdiği 30 kovandaki arılar sayesinde bal yetiştiriciliği yapan Öztürk Sarıca, “Geçen yıl bu alanda Burdur Gölü’nün sularını kaybetmesinin en büyük etkenlerinden biri olan büyükbaş hayvancılığa alternatif olarak Lavanta Deresi Projesi’ni hayata geçirmiş ve 70 dekarlık alanda üretime başlamıştık. Bu yıl ise büyükbaş hayvancılığa alternatif son proje olarak arı yetiştiriciliğini gündeme getirdik” dedi.

‘ADAÇAYI BALI ÇOK ÖZEL BİR BAL’
Arazide lavanta ve kekik de bulunduğunu, ancak adaçayının çiçeklerinin daha erken açtığını anlatan Öztürk Sarıca, “Dolayısıyla arılar için çok hazır bir besin kaynağı. Özellikle adaçayının yakınlarına arı kovanlarımızı yerleştirdik, adaçayının bal özütlerini almaları için. Adaçayı balı çok özel bir bal. Yurtdışında yıllardan beri biliniyor. Ama Türkiye’de adaçayı balı üretilmiş bir ortam şu ana kadar duymamıştık. Arılar burada çok hızlı çalışıyor, çok fazla bal yapıyorlar. Özellikle adaçayının pek çok özelliği bala da geçiyor. En önemli özelliklerinden biri mikrop öldürücü özelliği ve virüslere karşı etkinliği çok iyi biliniyor. Savunma sistemini çok iyi aktive ediyor. Hastalıklar sırasında tüketilecek bir- iki çay kaşığı bal bile insanlarda savunma sistemini aktive ediyor” diye konuştu.

‘BİR TONA YAKIN BAL ÜRETMEYİ PLANLIYORUZ’
Yurtdışında özellikleri dolayısıyla kadın hastalıkları ve ağız yaralarında adaçayının kullanıldığını kaydeden Öztürk Sarıca, adaçayı balının da aynı şekilde kullanıldığını belirtti. Yıllardır insanları alternatif üretime geçirmeye çalıştıklarını vurgulayan Sarıca, şöyle dedi:

“Özellikle kıymetli üretimler yapılması taraftarıyız. Türkiye’de çok fazla bal üretimi var. Ama özel balların üretimi pek fazla değil. Şu anda çevremizde açan çiçekler bakımından sadece adaçayları var. Ve arılar şu an sadece adaçayıyla bal yapıyor. Adaçayı, lavanta ve kekikten 1 tona yakın bal üretmeyi planlıyoruz. Bu balların özellikleri farklı dönemlerde çiçeklendikleri için ayrı olacaktır. İlk bir aylık süreçte adaçayı, sonra kekik ve lavanta ballarını üreteceğiz. Bunlar 300’er kilograma yakın üretimler olacak. Toplamda 30 kovanla üretime başladık önümüzdeki süreçte 200 kovana kadar çıkarmayı düşünüyoruz.”

www.sozcu.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın