Aort yırtılması nedir?

-
Aort yırtılması nedir?

Sinema sanatçısı Oya Aydoğan’ın 12 saat süren ameliyatı ile gündeme gelen aort hastalığı ile ilgili bilgi veren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, aort damarının kalpten ilk çıkan, en büyük atar damar olduğuna dikkat çekti. Karagözoğlu, aort atar damarının yırtılmasının ani ölüm yaşanmasına neden olabileceğine işaret etti.

Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, “Aort adıyla tanımlanan damar kalpten ilk çıkan, en büyük atar damar olduğunu belirterek, “Oksijenden zengin kanı kalpten vücudun tüm bölümlerine dağıtır. Damarlar kanın bedenimizin tüm birimlerine ulaşmasını sağlayan boru sistemidir. Aort damarı da bu sistemin ilk ve en büyük başlangıcıdır. Yani aort hayattır” dedi.

İc-Hastaliklari-Uzmani-Dr.-Nafiz-Karagozoglu-gidahatti

“Aort atar damar yırtılması ani ölüm getirebilir”

Karagözoğlu,  şu bilgileri verdi: “Damarlar yırtılabilir. Bu hayati riskler taşır. Ama aort atar damar yırtılması ani ölüm getirebilir. Çünkü en büyük damar olduğundan ani iç kanama oluşur. Çok miktarda kan dolaşım sisteminden boşalır. Organlar bir anda çalışamaz hale gelir. Çünkü kan hayat sağlayan sıvıdır.

“Öksürük ve tansiyon aort yırtılmasına neden olabilir”

Öksürük sırasında bedenimizde ani değişiklikler olur. Saatte 800 kilometreden fazla hız söz konusu olabilir. Tansiyonumuz aniden fırlayabilir. Öğürtü sırasında batın içi basınç ve tansiyon olumsuz etkilenebilir. Bu gibi ani değişiklikler damar elastikliği bozuksa, damar sertliği varsa yırtılmalara, iç kanamalara, ani ölümlere neden olabilir.

aort-damarinin-yirtilmasi-4-gidahatti

Ani tansiyon yükselmelerine dikkat!

Damar içindeki basınç veya Tazyik Tansiyon olarak tanımlanır. Hipertansiyon bu tazyikin normalden fazla olmasıdır. Sessizce damar sertliği yapar. Damar esnekliğini azaltır. Ani tansiyon yükselmelerine damar uyum sağlayamazsa deforme olabilir. Hatta yırtılmayla ani ölüme neden olabilir.

Aort Anevrizması nedir?

Aort Anevrizması aortta ve aort duvarının zayıf olduğu alanlarda gelişen bir balonlaşmadır. Aortun içinden pompalanan kanın basıncı, zayıflayan kısmın bir balon gibi dışarıya genişlemesine neden olur. Anevrizmaların boyu zamanla büyüyebilir. İlerleyene kadar şikâyet olmaz. İyice büyürse şikâyetlere neden olabilir. Bu baloncuk içinde felç, kalp krizlerine neden olabilen pıhtılar ortaya çıkabilir.

aort-damarinin-yirtilmasi-3-gidahatti

“Sırt ağrısına, nefes darlığına veya yutma zorluğuna neden oluyor”

Anevrizmanın aort atardamarındaki yerine göre sırtta, göğüste veya karında ağrıdır. Ağrı aralıklı veya sürekli olabilir. Bazı kişiler abdominal aort anevrizmasının şikâyeti olarak karınlarında nabız gibi ritmik bir atım hissi olduğunu söyler. Torasik aort Anevrizması sırt ağrısına, nefes darlığına veya yutma zorluğuna neden olabilir. Yırtılan bir anevrizma genellikle ani ve şiddetli bir ağrıya, ve anevrizmanın yeri ve kanama miktarına bağlı olarak şuur kaybına veya şoka yol açar. Yırtılmış anevrizma acil tedavi gerektirir.

Şikâyet yokken bile normal Akciğer Filmiyle bile tanı konabilir. Eğer abdominal aort anevrizmasından şüpheleniliyorsa, doktorunuz teşhis için Ultrason, Bilgisayarlı Tomografi(BT) veya Magnetik Rezonans(MR) taraması yapabilir. Bazı hastalarda Anjiyografi (kan damarlarının X-ışınıyla görüntülenmesi), Transözofageal ekokardiyografi (TEE), İntravasküler ultrasonografi (kan damarlarının içini inceler) gibi ileri görüntüleme gerekebilir.

Erken tanı önemli!

Hastalarımızda riskli özellikler taşıyanlara erken tarama önerebiliyoruz. Şikâyetsiz ilerleyebilen bir hastalık olan Aort Anevrizmasında erken tanı için tarama önerilir. Karın Bölgesine yapılan Ultrasonografi taraması 60-85 yaş arasındaki tüm erkekler, Kardiyovasküler risk faktörleri olan tüm 60-85 yaş arası kadınlar, ailesinde abdominal aort anevrizması öyküsü olan 50 yaş ve üstü tüm erkek ve kadınlar için önerilmektedir.

aort-damarinin-yirtilmasi-gidahatti

Damar Sertliği (Ateroskleroz veya arter duvarlarında sertleşme), yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, sigara içme alışkanlığı, kalıtsal hastalıklar, biküspit aort kapağı, yaralanma veya enfeksiyonlar anevrizmanın gelişmesine yol açabilir. “

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir