Antibiyotikler konusunda kafalar karışık!

-
Antibiyotikler konusunda kafalar karışık!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelinde antibiyotiklerin rolü ve doğru kullanımı hakkında insanların kafasının karışık olduğunu ve bu bilgisizliğin antibiyotiklere dirençli süper bakterilerin artışını desteklediğini açıkladı.

Antibiyotik direnci; ölçüsüz antibiyotik kullanımı sonucu bakterilerin değişmesi ve neden oldukları enfeksiyonun tedavisi için uygulanan antibiyotiklere karşı dayanıklı hale gelmesi olarak tanımlanıyor. Antibiyotiklerin aşırı kullanımı ve istismar edilmesi, genellikle süper-bakteriler olarak anılan ilaca dirençli bakterilerin gelişimini destekliyor.

WHO, antibiyotik direnci konusundaki toplumsal farkındalık anketinin sonuçlarını yayınladı. Araştırmaya göre; penisilin esaslı ilaçların ve diğer antibiyotiklerin virüsler üzerinde hiçbir etkisi olmamasına karşın ankete katılanların %64’ü, yanlış bir şekilde bu ilaçların nezle ve gribi tedavi edebileceğine inanıyor. Yine ankete katılanların 3’te 1’i, reçetede belirtilen tedavi sürecini tamamlamak yerine yanlış bir şekilde iyi hissettiğinde antibiyotik almaktan vazgeçmesi gerektiğini düşünüyor.

WHO Genel Müdürü Margaret Chan, örgütün Cenevre’deki merkezinde yaptığı açıklamada, antibiyotik direncindeki artışın küresel bir sağlık krizi olduğunu, dünyanın her yerinde tehlikeli derecede yüksek seviyelere ulaşmakta olan sorunun, bilinen şekliyle modern tıbbın sona ermesine neden olabileceğini söyledi.

WHO’da antimikrobiyal direnç özel temsilcisi olarak görev yapan Keiji Fukuda ise antibiyotik direnci hakkında doğru bilgilendirmenin acil bir gereksinim olduğunu, 21. yüzyılın en büyük sağlık sorunlarından birinin üstesinden gelinmesi için küresel davranış değişikliği gerektiğini kaydetti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir