Ankara’da şeker fabrikalarının özelleştirilmesi protesto edildi

-
Ankara’da şeker fabrikalarının özelleştirilmesi protesto edildi

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi, Şeker-İş Sendikası tarafından Etimesgut’taki Ankara Şeker Fabrikası önünde düzenlenen eylemle protesto edildi. Eyleme, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, Şeker-İş Sendikası’na üye işçiler ile siyasiler katıldı.

Şeker-İş Sendikası tarafından Ankara Şeker Fabrikası önünde düzenlenen eyleme bir grup CHP’li milletvekili, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş Başkanlar Kurulu üyeleri, şeker fabrikası çalışanları ve Ankaralılar katıldı.

Polisin güvenlik önlemi aldığı eyleme katılanlar, alana üzerleri aranarak, alındı. Eyleme katılanlar, ‘Şeker vatandır, vatan satılamaz’ sloganları attı.

“Vatan satıldıktan sonra herkes toprağın altına girsin, kıymeti yok”

Etimesgut Şeker Fabrikası önünde toplanan kalabalığa seslenen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, “Bu mesele, Türkiye’yi ilgilendiriyor. Sıradan bir iş yerinde özelleştirme, diye bakamazsınız. Çünkü bir slogan var Türkiye’de, ‘Şeker vatandır, vatan satılmaz’. Vatan satıldıktan sonra herkes toprağın altına girsin, bir kıymeti yok ki. Onun için bu kurum bizim için siyasilerimiz önemli. Herkes aklını başına alsın. Bu fabrikalar özelleşirse kapanırsa nişasta bazlı şeker lobisine prim vermiş olursunuz. Meydanı onlara bırakmış olursunuz.” dedi.

İmzalar Başbakan’da

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından satışa çıkarılan ve dört tanesinin satış ihalesi yapılan şeker fabrikalarının özelleştirilmemesi için topladıkları imzaları Başbakan Binali Yıldırım’a teslim ettiklerini hatırlatarak, bu karardan geri dönülmesini istedi.

Öte yandan eylem dolayısıyla fabrika girişinde polis tarafından önlem alınırken, TOMA’ların da bekletildiği görüldü.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın